Druhé kolo prezidentské volby nahrává Drahošovi. Zeman bude muset mobilizovat voliče

Druhé kolo prezidentské volby nahrává Drahošovi. Zeman bude muset mobilizovat voliče
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Miloš Zeman
17 / 01 / 2018, 16:00

Druhé kolo prezidentské volby, které nás čeká, slibuje velmi zajímavý a vyrovnaný souboj mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem.

Úřadující hlava státu, která obhajuje svůj post, v této fázi ,,prezidentské bitvy" není takovým favoritem jako v prvním kole. Začíná se totiž od nuly. Výsledek prvního kola prezidentské volby, v němž podle očekávání zvítězil Miloš Zeman, může navenek zkreslovat. Rozdíl 12% mezi Zemanem a Drahošem se jeví na první pohled jako velký, nicméně do druhého kola vstupují i další významné faktory než v tom prvním.

psali jsme: Drahošovi by k výhře stačila půlka hlasů pro jeho podporovatele

Především většina poražených kandidátů dala najevo svou podporu Drahošovi a nabídla mu i své zázemí. Tento fakt může sehrát klíčovou roli, které ze druhého kola prezidentské volby učiní referendum o Zemanovi. Lidé, kteří volili ostatní kandidáty, tak mohou podpořit nyní právě Drahoše a ,,překlopit" nakonec výsledek na jeho stranu.

Drahoš může také těžit z faktu, že český volič má tendenci vyvažovat výsledek a podporovat toho, kdo se mu jeví momentálně jako slabší kandidát.

Rozložení sil ve druhém kole, které se jeví nyní spíše výhodněji pro Drahoše, si pohotově všiml i premiér Babiš, když apeloval na Zemana, ať se jasně přihlásí k západní orientaci, aby tak přitáhl další voliče z druhého tábora. Šéf hnutí ANO si dobře uvědomuje, že v případě nezvolení Zemana pro něho mohou nastat na vnitropolitické scéně nemalé problémy. Drahoš v září minulého roku prohlásil, že by trestně stíhaného premiéra nejmenoval. Mohl by Babišovi brzdit na rozdíl od Zemana schvalování některých zákonů, případně je vetovat.

psali jsme: Jiří Drahoš je zatím ,,Panem nečitelným". A bez charismatu

Zeman tak bude muset mobilizovat zejména ty voliče, kteří jej nepřišli v prvním kole podpořit a svůj hlas si ,,schovávali" na druhé kolo, když už ,,o něco půjde". Ohrožení Zemanových šancí ve druhém kole také přimělo stávající hlavu státu, k tomu, že nakonec proti očekávání souhlasil s veřejnými debatami s Drahošem. A jak víme, v nich je Zeman silným soupeřem. V diskusích pak zcela zcela jistě chystá na Drahoše ,,migrační útok", protože bývalý předseda Akademie věd je znám jako člověk se vstřícnějšími názory na migranty. Zemanův tým se zaměří zcela jistě i na další slabé Drahošovy stránky - názorovou ,,rozplizlost" a nevyhraněnost či žádnou předchozí úspěšnou politickou kariéru.

Tak či onak, druhé kolo bude vyrovnanější než to první a slibuje skutečnou bitvu v přímém přenosu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

 

Tagy článku