Držitelé legálních střelných zbraní budou moci chránit bezpečnost naší země. Připravuje se novela ústavního zákona

Držitelé legálních střelných zbraní budou moci chránit bezpečnost naší země. Připravuje se novela ústavního zákona
16 / 12 / 2016, 08:30

Připravuje se revoluce při zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti v České republice.

Zatímco Evropská unie se snaží omezit držení zbraní občany, české ministerstvo vnitra jde opačným směrem. Česká vláda už letos v květnu odmítla návrh evropské směrnice týkající se kontroly nabývání a držení střelných zbraní. 

Deník Právo dnes zveřejnil informaci, že ministrstvo vnitra připravilo novelu ústavního zákona o bezpečnosti republiky, ve které chce umožnit lidem sáhnout po zbrani nejen k obraně svého zdraví a majetku, ale i k obraně státu třeba ve chvíli, kdy se nachomýtnou k útoku teroristy či šílence. Zdůvodňuje to tím, že bezpečnostní složky nemohou být všudypřítomné. Zdroj: novinky.cz

Záporňáka se zbraní v ruce zastaví jenom slušný člověk, který má zbraň

Ústavní zákon 110/1998 ze dne 22. dubna 1998, o bezpečnosti České republiky, ve znění zákona 300/2000 Sb. by měl být doplněn o následující paragraf:
"Občané ČR mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů ČR. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon."

„Účelem návrhu ústavního zákona je reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby, zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, např. izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popř. jiných násilných hybridních hrozeb,...Zkušenosti některých zahraničních států ukazují, že přítomnost ozbrojené veřejnosti může být v těchto situacích rozhodujícím faktorem,“ zdůvodňuje návrh ministerstvo vnitra.

Navrhovaná novela je dostupná ve veřejné části Elektronické knihovny připravované legislativy Úřadu vlády zde apps.odok.cz. Podle informací ministerstva vnitra je tato novela nyní v meziresortním připomínkovém řízení a následně ji projedná vláda.

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Ke schválení novely ústavního zákona je ve Sněmovně potřebná většina 120 členů a v Senátu 49 hlasů. Podle reakcí představitelů vládních i opozičních stran to je reálné. Taková jednoznačná shoda je v českém parlamentu spíš výjimečná. Rovněž prezident Zeman uvedl v internetové televizi Blesk.cz, že by se čeští občané měli ozbrojovat, aby mohli v nutné situaci zbraň použít. Prezident v minulosti proti rozšiřování počtu zbraní vystupoval, před časem ale řekl, že svůj názor kvůli hrozbě terorismu změnil.

Expert Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity uvedl začátkem srpna, že souhlasí s vyšším vyzbrojením a řekl: "Je třeba si uvědomit, že nějakého záporňáka se zbraní v ruce zastaví jenom slušný člověk, který má zbraňů."

Na policii nebo zásahové jednotky se podle něj nelze vždy spolehnout, protože jim vždy bude trvat několik minut až desítek minut se dostat na místo. "A do té doby těžko toho člověka se zbraní může zastavit někdo jiný, kdo nemá zbraň."

Jako příklad uvedl Izrael, kde je mnoho z civilistů ozbrojeno a mají také kurzy, jak správně ve vyhrocených situacích vystupovat. "Není to pochopitelně jenom o vlastnictví zbraně, ale i o psychice toho konkrétního jedince, jestli je schopen nebo není nakonec adekvátně zasáhnout. A jakým způsobem, aby nenapáchal ještě více škody," dodal Kraus.

Občané musí mít přístup ke zbraním. Ať mají možnost se ubránit. V Izraeli to skvěle funguje

 

Tagy článku