Duch sovětské éry Tu-160M2 bude nebezpečnější

Duch sovětské éry Tu-160M2 bude nebezpečnější
Autor: Dmitry Terekhov (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto Tu-160
06 / 03 / 2016, 07:00

Ruský modernizovaný strategický bombardér Tupolev Tu-160M2 Blackjack by měl podle serveru National Interest podniknout první let v roce 2019.

Moskva má v současné době šestnáct původních verzí bombardéru schopného dosáhnout rychlosti Mach 2, což jsou poslední přežívající zbytky flotily letadel postavených před 35 roky v Sovětském svazu.

Moskva doufá, že se povede postavit až padesát nových letadel Tu-160M2 pro upgrade svého stárnoucího strategického letectva.

"Věřím, že v roce 2019 vykoná tento modernizovaný a nově vyrobený letoun svůj první let," řekl generál Viktor Bondarev, velitel ruských sil leteckých sil agentuře TASS News 2. března.

Rusko se rozhodl odložit vývoj nového bombardéru Tupolev PAK-DA ve prospěch Tu-160M2 v roce 2015. Sériová výroba nového Blackjacku by se měla rozeběhnout v 2023. Podle ruského náměstka ministra obrany Jurij Borisova bude Tu-160M2 zásadně modernizován s úplně novými systémy a dalšími vylepšeními oproti stávající variantě M.

"Bude to v podstatě nový letoun, není to Tu-160, ale Tu-160M2," řekl Borisov loni pro RIA Novosti.

Podrobnosti o přesné povaze upgradů Tu-160M2 jsou zahaleny tajemstvím. Lze předpokládat, že Tupolev úpravil drak letadla, jak bylo zamýšleno během původního výrobního cyklu. Nicméně tato vylepšení by mohla být poměrně malá. Hlavní vylepšení jsou téměř zcela jistě zaměřena na moderní avioniku, na které pracuje koncern KRET. 

"Dnes můžeme s jistotou říci, že nové letadlo bude postaveno s využitím prvků integrované modulární avioniky (IMA)," sdělila společnost KRET ve vlastnictví státu agentuře RIA Novosti. "V rámci projektu modernizace Tu-160, KRET vyvine nové palubní systémy, ovládací prvky, systém elektronického boje, sledování využití paliva, stejně jako řídící zbraňové systémy."

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace