Duch využívá superkavitaci

Duch využívá superkavitaci
Autor: Juliet Marine Systems|Popisek: Ghost
08 / 02 / 2015, 13:30

Americká firma Juliet Marine Systems vyvíjí loď jménem Ghost určenou pro pobřežní vody na celém světě. Loď je určena pro útoky ve vysoké rychlosti ať už na pozemní nebo námořní cíle. Na ty může zaútočit pomocí děl, raket nebo torpéd.

Samozřejmostí v dnešní době je použití Stealth technologie na snížení odrazu lodi na radaru. To vše ale není zase až tak nic neobvyklého. To co dělá tuto loď zajímavou je využití superkavitace.

Superkavitace tedy využívá kavitačních účinků k vytvoření bubliny plynu, která obejme celý objekt pohybující se ve vodě. Díky bublině plynu se těleso setkává při pohybu vodou s minimálním odporem. Oproti vodě má totiž 900 krát nižší tření. Tlak kapaliny klesá se vzrůstající rychlostí proudění kapaliny, při dostatečně nízkém tlaku se vazby mezi molekulami poruší a kapalina se mění v bubliny plynu. Další zvyšování rychlosti způsobí fenomén superkavitace. Bubliny se spojí do jedné velké, která těleso obklopí a uzavře se až za ním.

Na videu jsou zachyceny námořní zkoušky Ghostu.

Zatím Ghost dosahuje rychlosti vyšší než 50 uzlů, ale zaujal už nejen armádní složky, ale i komerční lodní společnosti, které mají zájem o toto plavidlo, které je nejen rychlé, ale i stabilní na rozbouřené vodě.

Americké firmy nejsou jediné, které na tomto fenoménu pracují. Naopak dohánějí ztrátu na ruské námořnictvo, které má superkavitační torpédo Škval poháněné raketovým motorem. Jeho rychlost může být až 360 km/h! Nejrychlejší klasická torpéda dosahují rychlosti pouhých 150 km/h.

Video jak funguje Škval.

Škval byl vyvinut již před třiceti lety a je jedním z nejlépe chráněných tajemství Ruska. Údajně se jich několik prodalo do Číny a Íránu. Jak moc tato informace může děsit americké admirály je zcela jasné – dostřel 9 000 metrů a hlavice o hmotnosti 250 kilogramů včetně možnosti jaderné nálože…

Zdroj: military.cz, Juliet Marine Systems, CNN

Psali jsme také:

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace