Důkazy o obchodování mezi Tureckem a IS. Kdy odstoupí prezident Erdogan?

Důkazy o obchodování mezi Tureckem a IS. Kdy odstoupí prezident Erdogan?
24 / 03 / 2016, 10:15

Byly zveřejněny dokumenty o spolupráci Turecka s islámským státem.

Reportéři stanice RT připravovali dokument o obchodování mezi Tureckem a IS v syrském Kurdistánu od 27. února do 15. března ve městech Šaddádí, Rumilan, Kámišlí a Tell Abiad. Díky Kurdům, kteří bojují proti islámistickým fanatikům, se jim podařilo zadokumentovat důkazy o spolupráci Turecka s teroristickým hnutím IS.  V domech, které byly dříve okupované veliteli IS, byly nalezeny dokumenty o těžbě a prodeji ropy, cestovní doklady, poznámky o trestech, věrouce a agitační literatura. Zdroj: cz.sputniknews.com

Dokumenty zajistily kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) při dobytí města Šaddadí na severu Sýrie. Kurdští domobranci zajali rovněž teroristy z Turecka, Saúdské Arábie a jiných zemí, kteří vyprávěli o stycích IS a Turecka.

Pomáhá Turecko financovat IS? Rusko předkládá důkazy

Zajatý terorista tureckého původu vyprávěl, že většina islamistů přijíždí do IS přes území Turecka. Podle jeho slov se na hranici nachází velké množství tureckých vojáků a důstojníků, ti ale nebrání proudu lidí, kteří se chtějí připojit k teroristům. Kurdští bojovníci nalezli i cestovní doklady islámistů , ve kterých jsou záznamy o vstupu do Turecka. Jejich majitelé, kteří je museli po příjezdu do ISIL odevzdat, jsou nejspíše už mrtví.

Místo svého pasu dostává rekrut po příchodu do IS agitační literaturu. Novináři RT našli například v „kanceláři" teroristů knihu „Jak svádět ideální boj proti zločineckému Asadovu režimu". Je příznačné, že kniha byla vydána v tureckém Istanbulu (je tam dokonce tiráž), a nakladatelství má účet ve Facebooku.

Islámský stát, Turecko a pašování ropy. IS podporují všichni, jde jenom "o peníze"

Zajatý islamista současně vypověděl, že vytěženou ropu IS prodává do Turecka — přičemž v takových objemech, že to nemůže nevědět turecká vláda. O tom, že ropa je na území IS těžena v průmyslovém měřítku a profesionálně, svědčí například listiny na formulářích „Oddělení ropy a plynu ministerstva přírodních zdrojů Islámského státu" o ropě odvezené v lednu 2016 řidiči cisteren. 

Erdogan: Rezignuji, pokud se prokáže, že obchodujeme s IS Takže, kdy odstoupíte pane prezidente? 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace