Důvěra se nevyplácí - vlastníci bytů přišli o 1,5 milionu korun

Důvěra se nevyplácí - vlastníci bytů přišli o 1,5 milionu korun
Autor fotografie: redakce|Popisek: Ilustrační foto
15 / 09 / 2014, 20:15

52letý člen výboru SVJ údajně zpronevěřil za deset let 1,5 milionu korun a použil je pro svou potřebu.
Zdroj: Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Sokolovští kriminalisté zahájili trestní stíhání 52letého muže ze Sokolovska, který je obviněný ze spáchání pokračujícího zločinu zpronevěry. Tohoto jednání se měl dopustit od roku 2002 do roku 2012 v Horním Slavkově, kdy byl ve Společenství vlastníků pověřen vystupovat a plnit funkci výboru a hospodařit s finančními prostředky vlastníků jednotek.

Během deseti let postupně provedl výběry hotovostí na přepážce banky, dále provedl neoprávněné bezhotovostní převody a různé bankovní účty nebo nevložil na bankovní účet finanční prostředky, které mu byly v hotovosti předány od vlastníků na úhrady za náklady bytových jednotek.

Pro společenství vlastníků platí jasná pravidla. Je zarážející, že vlastníci tak dlouhou dobu nekontrolovali hospodaření SVJ.  

Svým jednáním způsobil obviněný muž škodu předběžně odhadnutou na částku přesahující 1 500 000 korun. Finanční prostředky použil ve svůj prospěch, ve prospěch své rodiny nebo si je ponechal pro vlastní potřebu. V případě prokázání viny mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. 

Jediným a účinným řešením pro všechny vlastníky bytů je dodržování alespoň těchto zásad:

  • shromáždění vlastníků se musí konat nejméně jedenkrát ročně
  • členové výboru SVJ jsou voleni nejdéle na pětileté období
  • zajistěte si jednou ročně nezávislou kontrolu účetnictví, včetně pokladní hotovosti a zůstatku na bankovních účtech
  • vlastníci musí být výborem informováni o všech příjmech a výdajích, všechny výdaje by měly být předem odsouhlaseny shromážděním (hlasováním podle stanov)
  • nechte si předkládat detailní rozpisy vyúčtování za energie, vodné i stočně, elektřinu, atd.
  • požadujte vyúčtování všech záloh u každého bytu
  • trvejte na dodržování stanov a neváhejte se obrátit na soud v závažných případech porušení Vašich práv.

Psali jsme také:

Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality

Končí léto a začíná sezóna zlodějů v opuštěných chatách a chalupách

Policie vyzývá rodiče: Informujte své děti!

Jedete na houby autem? Tak pozor na zloděje!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.