Důvěra v Evropskou unii se podle Eurobarometru zvyšuje

Důvěra v Evropskou unii se podle Eurobarometru zvyšuje
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
15 / 06 / 2018, 07:00

Důvěra obyvatel zemí Evropské unie v současnou osmadvacítku se zvyšuje, většina Evropanů také považuje současnou hospodářskou situaci za dobrou a jsou optimističtí, pokud jde o budoucnost.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Eurobarometr, jehož výsledky byly dnes zveřejněny. Češi patří v těchto statistikách ke skeptičtějším národům, více než polovina dotazovaných Evropské unii spíše nedůvěřuje.

"Stále více občanů má pocit, že profitují z hlavních politik Unie a dvě třetiny Evropanů prosazují silnou EU, pokud jde o obchod," uvedla Evropská komise v tiskové zprávě k novému Eurobarometru. "Kromě toho většina Evropanů vnímá EU pozitivně a podíl lidí, kteří si myslí, že jejich hlas má váhu, dosáhl své nejvyšší úrovně od roku 2004," dodala.

Průzkum se konal ve dnech 17. až 28. března. V členských státech EU a kandidátských zemích bylo osloveno celkem 33.130 lidí.

Jak z průzkumu vyplynulo, důvěra v Evropskou unii je na vzestupu (42 procent) a nachází se na nejvyšší úrovni od podzimu 2010. Asi 48 procent dotázaných unii nedůvěřuje a deset procent uvedlo, že neví. V České republice 37 procent dotazovaných EU důvěřuje, 56 procent nedůvěřuje a sedm procent neví. Největší důvěra v Evropskou unii je pak v Litvě (66 procent), Portugalsku (57 procent) a Dánsku (57 procent).

Od loňského podzimu se důvěra v EU zvýšila v 19 zemích, zejména v Portugalsku a ve Slovinsku, zatímco v šesti zemích se snížila, hlavně v Belgii, Maďarsku a na Slovensku.

Důvěra v Evropskou unii zůstává rovněž vyšší než důvěra v národní vlády nebo parlamenty. Asi 42 procent Evropanů důvěřuje evropskému bloku, zatímco parlamentu a vládě své země důvěřuje pouze 34 procent dotázaných. V České republice důvěřuje vládě 28 procent dotazovaných a národnímu parlamentu 19 procent respondentů.

Průzkum se také Evropanů dotazoval na jejich obavy v současné době. Jak se dotazovaní vyjádřili, za hlavní problém, kterému EU nyní čelí, považují přistěhovalectví (38 procent). Následuje terorismus (29 procent), s odstupem pak hospodářská situace (18 procent), stav veřejných financí v členských státech (17 procent) a nezaměstnanost (14 procent).

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace