Důvěra v policii trvale roste. Věří jí dvě třetiny lidí, ukázal průzkum

Důvěra v policii trvale roste. Věří jí dvě třetiny lidí, ukázal průzkum
Popisek: policie ČR
26 / 07 / 2017, 15:00

Průzkum agentury STEM ukázal, že důvěra v policii má vzestupnou tendenci.

Podle agentury STEM, která prováděla šetření mezi 5. - 18. červnem na vzorku 1023 respondentů, se česká policie těší důvěře dvou třetin obyvatel ČR (65%). To je od roku 1993 historické maximum. Z průzkumu agentury STEM také vypylývá, že větší důvěru v policii chovají lidé starší 60 let (71%) a lidé, kteří vlastní vysokoškolský diplom.

Data vycházející časové řady výzkumů STEM od začátku devadesátých let pak ukazují, že po pádu komunistického režimu v roce 1989 nebylo pro českou policii jednoduché, aby občany, kteří policii vnímali spíše jako represivní nástroj tehdejšího režimu, přesvědčila o své důvěryhodnosti. Od roku 2005 však pokračuje trend obecné zvýšení důvěry v českou policii, která má vzestupnou tendenci, konstatuje zpráva STEMu.

 průzkum

Pramen: STEM, Trendy 6/2017, 1023 respondentů starších 18 let

 

Podle STEMu část veřejnosti oceňuje současný stav české policie, která je prosta větších afér a občané zřejmě i akcentují potřebu posílení pravomocí bezpečnostních služeb v souvislosti s diskusí o řešení uprchlické krize.

Z šetření dále vyplývá, že na rozdíl od důvěry, které se těší v současné době policie, je pohled občanů na práci soudů odlišný. Více než třípětinová většina občanů (63 %) nemá důvěru v nezaujatost soudů a mírně nižší podíl lidí (59 %) nesouhlasí s tím, že soudy odvádějí dobrou práci. STEM v rámci průzkumu konstatoval, že nejnižší míru důvěry v nezaujatost soudů byla zjištěna v roce 2011. O rok později lze podle agentury pozorovat postupné zvyšování důvěry. Na druhou stranu má téměř polovina dospělé populace (46 %) důvěru ve schopnosti orgánů činných v trestním řízení.

 

psali jsme:

Policie ČR spouští komunikaci na sociálních sítích

 

Zdroj: STEM

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.