Dva Češi zatčeni na turecko-syrských hranicích. Po boku Kurdů bojovali proti IS

Dva Češi zatčeni na turecko-syrských hranicích. Po boku Kurdů bojovali proti IS
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle|Popisek: Kurdish YPG Fighters
17 / 11 / 2016, 11:45

Turecké úřady ve středu zadržely dva Čechy, kteří se snažili v provincii Şirnak překročit hranici se Sýrií. Podle tureckého serveru Daily Sabah jde o bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Ankara/Praha (ČTK) -  ČTK se snaží získat vyjádření českého ministerstva zahraničí.

Dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas - se prý pokusili překročit hranici na jihovýchodě Turecka. Podle Daily Sabah je Turci zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.

Letos v lednu jsme napsali: "Pokud bojujete proti IS, můžete se dostat do problémů se zákony unijních států. To vzkazují i nizozemské orgány činné v trestním řízení. Po boku Kurdů bojují i čeští občané."

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Podle serveru iDnes.cz je čtyřiadvacetiletá Všelichová studentkou České zemědělské univerzity v Praze a v Sýrii pobývala v posledních letech několikrát. Farkas byl podle serveru Echo24.cz členem cizinecké legie. V minulosti působil také jako humanitární pracovník, například na zemětřesením poničeném Haiti.

Zadržený Čech je údajně odstřelovačem, žena se v řadách kurdských jednotek, které v severní Sýrii bojují proti organizaci Islámský stát (IS), podílela na logistice a zdravotní péči. Koordinovala prý také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, tvrdí citovaný turecký zdroj.

Mezi Kurdy měl Farkas podle Daily Sabah krycí jméno Serxwebun Botan a Všelichová používala označení Zelane Botan.

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti Islámskému státu pomáhá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace