Dva nové bloky pro Temelín a Dukovany

Dva nové bloky pro Temelín a Dukovany
Autor fotografie: Štěpán Ryšavý CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Jaderná elektrárna Temelín
24 / 05 / 2015, 07:30

Podle premiéra Sobotky dojde k výstavbě dvou nových bloků v elektrárnách Temelín a Dukovany.

Začne se starší elektrárnou v Dukovanech, výběrové řízení na dodavatele technologií by mělo začít koncem roku 2016. Financování nového bloku v Dukovanech by podle Babiše měl zajistit provozovatel obou elektráren, společnost ČEZ.

Budování nového bloku by pak mělo začít kolem roku 2025, funkční bude za 7 let. Jeho výkon by se měl pohybovat od 1200 MW do 1700 MW a výška chladící věže okolo 180 metrů.

Výstavbu nového bloku v Dukovanech prosazují místní politici několik let. Předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš v pátek v elektrárně řekl, že považuje schválení státní energetické koncepce v současném znění za důležitý krok dopředu. „Pro region je to vzkaz úžasný, nicméně je to první vyhraná bitva, nikoli válka,“ řekl.

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce, která počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky v zemi. Podle ní by si země měla nadále udržet soběstačnost ve výrobě elektrické energie, která by měla být založena na výrobě z jádra a obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK, lidovky.cz

Tagy článku