Dva obvinění policisté v kauze Vidkun byli propuštěni z vazby

Dva obvinění policisté v kauze Vidkun byli propuštěni z vazby
Popisek: Ivan Langer zatím vyšel z vyšetřování rozsáhlé trestné činnosti, spojené s klientelistickými vazbami mezi politiky, podnikateli a policisty, bez obvinění
14 / 01 / 2016, 14:15

Vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou obviněni v takzvané olomoucké korupční kauze Vidkun, byli dnes propuštěni z vazby. Stalo se tak poté, co žalobci přijali jejich kauce. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, byl propuštěn ve středu. Poslední ze čtveřice, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), je po celou dobu stíhán na svobodě. Vyšetřování případu pokračuje.

Kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. V souvislosti s vyšetřováním byl zatčen a vyslýchán i bývalý ministr vnitra a vlivný politik ODS Ivan Langer.

V kauze bylo obviněno hned několik lidí. Podnikatel a Langerův blízký přítel, Ivan Kyselý byl obviněn z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. V kauze je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení. Jako jediný byl celou dobu stíhán na svobodě.

Všichni čtyři podali proti obvinění stížnost. Pozornost k ní upíná hlavně hejtman Rozbořil, který přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat. Nejvyšší státní zastupitelství by o stížnostech podle informací ČTK mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

"Je to jedno z klíčových rozhodnutí v přípravném řízení, které definitivně vymezí předmět trestního stíhání," řekl žalobce Petr Šereda.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace