Hrozí válka jaderných velmocí? Dva pákistánští vojáci zabiti při střetu s Indií

Hrozí válka jaderných velmocí? Dva pákistánští vojáci zabiti při střetu s Indií
Autor fotografie: auweia (CC BY-NC-SA 2.0)|Popisek: Horká hranice mezi Indií a Pákistánem
29 / 09 / 2016, 16:00

Dva pákistánští vojáci byli zabiti po střetech s indickými vojáky ve sporném území Kašmíru, informaci sdělila pákistánská armáda.

Indická armáda uvedla, že provedla "chirurgické útoky" na druhou stranu de-facto hranice mezi oběma zeměmi, aby zmařila "teroristický útok".

Pákistán však trvá na tom, že k žádné invazi nedošlo, ale pouze k výměně střelby a slibuje energickou reakci, pokud by došlo k opakování operace z indické strany.

Indie řekla, že jednala, aby ochránila své občany. Generálporučík Ranbir Singh řekl novinářům ve čtvrtek, že útoky byly založeny na konkrétních důvěryhodných informacích, že radikálové plánují provádět útoky v indických městech včetně Džammú, a operace měla zajistit, aby teroristé neuspěli.

Některé vesnice v indické části Kašmíru byly evakuovány, jak sdělil státní úředník stanici CNN.

Incident přichází méně než dva týdny po zabití 18 indických vojáků během útoku ozbrojenců na vojenskou základnu v Uri, asi 102 kilometrů od Šrínagaru, hlavního města indického Džammú a Kašmíru. Byl to jeden z nejnebezpečnějších útoků na vojenskou základnu v Kašmíru od útoků v roce 1989, které zažehly zuřivou válku slov mezi Indií a Pákistánem.

Pákistánský premiér Nawaz Sharif odsoudil nejnovější útok v prohlášení, kde indickou akci nazval nevyprovokovanou a čistou agresí. Řekl že pákistánské síly byly schopny ubránit své teritorium a mohou zastavit jakékoli zlo vůči své zemi.

Pákistánský ministr obrany Khawaja Asif řekl, že armáda jeho země reagovala odpovídajícím způsobem. "Jestliže Indie se bude snažit udělat to znovu, budeme důrazně reagovat. Indie to dělá jen, aby potěšila své média a veřejnost," řekl.

Kašmír je převážně muslimským regionem, o který vede Indie s Pákistánem spory a války již 70 let. Obě země jsou jadernými velmocemi a vybojovaly již dvě války - v roce 1948 a 1965. Ta třetí v roce 1999 naštěstí nevypukla.

Přes divokou rétoriku obou stran je nepravděpodobné, že by v tomto bodě došlo k vojenské eskalace, řekl analytik IHS Global Insight Asad Ali CNN.

"Co bych mohl říci je, že pákistánští generálové jsou velmi připraveni použít jaderné zbraně, alespoň tři strategické atomovky, pokud dojde k velkému vpádu přes hranice z Indie," řekl Asad Ali, a dodal, že jak indická, tak pákistánská vláda hrají pro své domácí publikum, stejně jako každý jiný.

"Pákistánská armáda nemůže zradit své domácí publikum, že by dovolila Indům skutečně překročit linii kontroly více jak o 12 kilometrů a nebyla by proti tomu žádná akce," řekl. "Na indické straně, Modi potřebuje ukázat svým domácím složkám, že provede agresivní akci. To je něco, co slíbil před tím, než byl v roce 2014 zvolen."

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace