Dvě třetiny Němců očekává v roce 2016 teroristický útok

Dvě třetiny Němců očekává v roce 2016 teroristický útok
Autor fotografie: Pixabay
30 / 12 / 2015, 14:00

Němci se obávají odvety bojovníků IS. "Budete se s tím muset smířit," tvrdí dolnosaský ministr vnitra.

Pouze 17 procent dotázaných se útoku neobává, uvádí nejnovější průzkum institutu YouGov zpracovaný pro německé tiskové agentury v období mezi 21 a 23. prosincem. Informaci zveřejnil server welt.de.

Německo zůstalo dosud ušetřeno hlavních islamistických teroristických útoků. Jenomže po pařížském útoku 13. listopadu, při kterém zahynulo přes 130 lidí, se Německo zapojilo do leteckých úderů proti IS v Sýrii a Iráku. A Němci se nyní obávají případné odvety islámských radikálů.

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere (CDU) tvrdí, že v nejbližší budoucnosti je hrozba teroristických útoků velmi vysoká. Aktuální německé elitní policejní složky (GSG9) jsou sice výborně vycvičené a vybavené, ale nemají dostatek zkušeností ani prostředků pro celoplošné pátrání po ukrytých teroristech. Tuto mezeru má zacelit nově vzniklá bezpečnostní složka BFE+. Jednotky budou využívat nejmodernější vybavení a postupy, které se vyvinuly ve světu pro boj terorismem.

Celá složka bude mít kolem 300 speciálně vycvičených policistů (250 operativců a 50 agentů v civilu) a bude mít základny po celém Německu. Jejich hlavním úkolem bude prevence a likvidace teroristických buněk přímo na území Německa. Pokud dojde k otevřenému útoku, bude členové jednotky schopni rychle a efektivně zasáhnout. „Evropa nikdy nečelila takovému typu násilí, jako byly teroristické útoky v Paříži. My teď stojíme před novým druhem agrese. Útočníci jsou dobře vycvičeni, vyzbrojeni a jejich akce jsou dopředu naplánované,“ řekl DW místopředseda německých policejních složek GdP Jörg Radek. Podle něj jsou teroristé v současné době schopni rychle měnit svoje působiště a díky tomu dokáží udeřit na několika místech najednou. Zdroj: echo24.cz

Podle ministra vnitra by mohli útoky spáchat "osamělí vlci" nebo navrátilci se Sýrie a Iráku. Kvůli hrozbě teroristického útoku čekají na Silvestra Berlín mimořádná bezpečnostní opatření. U Braniborské brány se má konat novoroční megapárty a očekává se několik stovek tisíc lidí.  Ačkoliv nemá policie žádné informace o chystaném útoku, přijala mimořádná bezpečnostní opatření a povolala dalších 900 policistů k zajištění bezpečnosti. 

Dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius v té souvislosti uvedl, že se "Němci musí natrvalo vypořádat s možným rizikem útoku ze strany islámských teroristů."

 

 

Tagy článku