"Džihádista John" byl údajně zabit, identifikace bude složitá

&quote;Džihádista John&quote; byl údajně zabit, identifikace bude složitá
Popisek: Emwazi vystupoval na videích kompletně zahalený v černém oděvu, v médiích se ale objevila jeho tvář z doby, kdy se ještě nepřidal k teroristům
13 / 11 / 2015, 13:30

Americké ministerstvo obrany si je na 99 procent jisto, že během koaličních útoků v centru Rakky, byl zabit i britský terorista Mohammed Emwazi, přezdívaný džihádista John. Ověření této informace však bude složité, Islámský stát oblast Rakky neprodyšně uzavřel.

Pentagon oznámil, že americké bezpilotní letadlo zaútočilo ve čtvrtek večer v syrské Rakce na auto s Emwazim, ale nijak nespecifikoval, zda je džihádista mrtev. Naopak americké ministerstvo obrany avizovalo, že se s vysokou pravděpodobností podařilo islamistu, který byl známý z mnoha propagandistických videí IS, na kterých podřezával hrdla zajatcům, zabít.

Britský premiér David Cameron označil nálet, který cílil na džihádistu Johna jako akt sebeobrany a pokud by se ověřilo, že byl skutečně zabit, byl by to podle něj "zásah v srdci ISIS". Emwazi byl nejhledanější britský občan. Účastnil se vražd amerických novinářů Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho, amerického humanitárního pracovníka Abdul-Rahman Kassiga, britských humanitárních pracovníků Davida Hainese a Alana Henninga, japonského novináře Kenji Goto a řady dalších rukojmí.

Britský list The Guardian upozorňuje na obtíže spojené s identifikací. Potvrzení pomocí testů DNA - bude obtížná vzhledem k tomu, že syrská Rakka je plně ovládaná islamisty. IS zatím žádné oficiální prohlášení nevydal, nicméně i tak bude složité ověřit, zda je jejich informace pravdivá.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.