Džihádista s Kalašnikovem zaútočil v rychlovlaku do Paříže. Odzbrojili ho američtí vojáci.

Džihádista s Kalašnikovem zaútočil v rychlovlaku do Paříže. Odzbrojili ho američtí vojáci.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Rychlovlak Thalys na nádraží v Arrasu
22 / 08 / 2015, 10:30

Útočníkem ve vlaku z Amsterodamu do Paříže je muž marockého původu, který se vrátil ze Sýrie. Měl u sebe automatickou pušku a nůž.

26 letý muž zaútočil v pátek večer v rychlovlaku Thalys do Paříže. Je údajně napojen na islámské radikály, Maročan žil rok ve Španělsku, poté se přestěhoval do Francie. Jedná se údajně o navrátilce ze Sýrie, kde bojoval po boku islámistů. Policie pachatele zadržela v železniční stanici v Arrasu, 185 kilometrů severně od Paříže. Případ vyšetřuje protiteroristická složka policie, podle níž byl útočník v hledáčku francouzských tajných služeb. Cestující, kteří útočníka paralyzovali, byli američtí vojáci, jeden z nich je příslušník amerického letectva, druhý je členem Národní gardy státu Oregon,  který se nedávno vrátil ze služby v Afghánistánu.

Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla. Američtí vojáci podle BBC pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě a vrhli se na něho, když vyšel ven.

Když se útočník připravil ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: "Spencere, na něj!" Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň. Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. Podle cestujících volal terorista na vojáky " Vrať mi tu zbraň! Vrať mi tu zbraň! ". K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí. (Zdroj: zahranicni.ihned.cz)

Jedním ze zraněných je i francouzský herec Jean-Hugues Anglade. Dalšími zraněnými jsou podle ministra Cazeneuvea Američan a Brit. Zdroj:lidovky.cz

Zdroj YouTube, CNN

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve prohlásil, že američtí vojáci "byli velmi odvážní a bez jejich zásahu mohla být z události velmi vážná tragedie". Vyzval však k obezřetnosti při hodnocení povahy útoku předtím, než bude celá událost prošetřena. Podle prohlášení úřadu francouzského prezidenta Françoise Hollanda k útoku došlo, když vlak projížděl přes Belgii. Hollande uvedl, že mluvil s belgickým premiérem Charlesem Michelem a obě vlády spolupracují při vyšetřování. (Zdroj: tyden.cz)


Zdroj: news.yahoo.com

Tagy článku