Džihádisté plánovali útoky na nákupní centra

Džihádisté plánovali útoky na nákupní centra
06 / 09 / 2016, 18:30

Tým CNN strávil měsíce procházením 90.000 stran dokumentů, které zahrnovaly výslechy podezřelých, data získaná z mobilních telefonů a další důkazy.

Podle dokumentů, které získala CNN od vyšetřovatelů a které mají tisíce stran, vyslal tzv. Islámský stát v roce 2015 do Francie a Nizozemska útočníky, kteří však své úkoly nesplnili. Informaci zveřejnil server rozhlas.cz

Podle informací, na které se CNN odkazuje, plánovali džihádisté útoky na nákupní centra. Mnohem více teroristů se také mělo podle vyšetřovatelů zapojit do série atentátů, které vloni 13. listopadu ochromily Paříž. Podle CNN měla být celá operace  mnohem větší a měla zasáhnout více evropských center, především další města ve Francii a Nizozemsku. Teroristé se také pokusili proniknout do Velké Británie, kde rovněž plánovali teroristické akce.

Cíl teroristů v EU: veřejná místa s velkou koncentrací lidí. Počet obětí vzrostl o 3750 procent

V policejních dokumentech se podle CNN objevuje například plán útoku na pařížský supermarket, do kterého měli být zapletení Adel Haddadi a Muhammad Usman. Alžířan a Pákistánec společně cestovali do Paříže, cestou ale byli dvakrát zatčeni a útok nestihli. Právě oni sloužily tajným službám při sestavování scénáře popisujícího postup teroristů při cestě do Evropy. 

Oba byli součástí týmu čtyř teroristů, kteří opustili na začátku října 2015 syrské město Rakka, přešli turecko-syrskou hranici a na tureckém pobřeží se vmísili mezi uprchlíky. Nikdo z nich neznal svůj úkol a ani místo. Poté nastoupili společně se stovkami uprchlíků na loď do Řecka, ale cestou je zadrželo řecké loďstvo. Řecké úřady zjistily, že Haddadi a Usman mají falešné syrské pasy a na měsíc je zadržely. Zbývající dva, Ahmad al-Mohammad a Mohamad al-Mahmod, dorazili až do Francie a oba se pak odpálili na národním stadionu v Paříži

"Islámský stát se stále více soustředí na plánování útoků v Evropě. Jsou stále více sofistikovaní v tom, jak to dělají. Vytvářejí spletitý logistický systém podpory pro teroristy, " uvedl bezpečnostní analytik Paul Cruickshank pro CNN."

V Evropě operuje největší teroristická buňka v historii. IS vyslal až 400 teroristů

Dokumenty odhalují způsob, jak teroristé komunikují a jak funguje jejich síť. Komunikace probíhá pomocí mobilních telefonů a aplikací jako Viber nebo WhatsApp. 

Teroristická síť je nejdůležitější pro úspěch celé operace. Místní kontakty totiž pomáhají radami, jak překonat hranice, kde říct své pravé jméno a použít pravý pas a kde je lepší falešný pas. Předávají instrukce, jak překonat hranice. Současně předávají teroristům peníze a další informace, protože řadoví atentátníci znají jen nejnutnější minimum a peníze mají vždy jen na jeden úsek cesty. Obvykle ani neví, kam dál pokračovat a co je cílem jejich cesty. 

Podle jednoho z vyšetřovatelů odhalují evropské zpravodajské služby další a další agenty IS, kteří byli vysláni do Evropy i mezi uprchlíky.

 

 

 

 

Tagy článku