Džihádisté plánují bombový útok v centru Londýna. Terčem je britská královna

Džihádisté plánují bombový útok v centru Londýna. Terčem je britská královna
Autor fotografie: Wikipedia/Ibagli|Popisek: Královský ceremoniál před Buckinghamským palácem v Londýně v roce 2008
09 / 08 / 2015, 10:00

K útoku má dojít příští víkend při oslavách ukončení druhé světové války, vítězství nad Japonskem. Tajné služby jsou v nejvyšší pohotovosti.

Britský deník The Daily Mail získal informaci o plánovaném teroristickém útoku, jehož cílem je britská královská rodina. Britští džihádisté chtějí v centru Londýna při oslavách, jichž se zúčastní statisíce lidí, odpálit několik podomácku vyrobených bomb. 

DAILY MAIL: British jihadi's VJ Day plot to bomb the Queen in Central London

Britská policie a MI5 urychleně prověřují veškerá bezpečnostní opatření. Teroristé se inspirovali atentátem v Bostonu a chtějí ho údajně zopakovat i v Londýně. Takový útok, pokud by byl úspěšný, by způsobil obrovské ztráty na životech a je doslova noční můrou bezpečnostních složek. Navíc má být průběh oslav vysílán v přímém televizním vysílání BBC, a IS se chce významně "zviditelnit". Islámisté jsou zvláště posedlí myšlenkou zabíjení vojáků nebo policistů na veřejnosti.

Ostatní členové královské rodiny, včetně prince Charlese, jsou ve zpravodajských zprávách identifikováni jako další možné cíle. Oslav se zúčastní premiér Cameron a další členové vlády, stejně jako váleční veteráni s rodinami a příslušníci ozbrojených sil. 

Zatímco stovky IS konvertitů opustily během posledních dvou let Británii a šly bojovat do Sýrie a Iráku, ostatní jsou vyzýváni, aby zůstali ve Velké Británii a zaútočili na domácí půdě. Před dvěma měsíci zachytily tajné služby několik příruček IS, které radí domácím džihádistům krok za krokem, jak spustit akci "osamělý vlk"; v příručkách jsou podrobné informace o výrobě bomb a střelných zbraních, podobných těm, které použili teroristé při útocích v Tunisku, Kuvajtu a Francii. 

Internetová příručka Islámského státu "Jak přežít na Západě" radí svým stoupencům, jak nejlépe jako tajný agent sloužit IS a připravovat půdu pro nadcházející válku. Kromě toho, jak maskovat svou identitu a snažit se působit jako normální občan, radí jak vyrobit zbraně a bomby nebo podvodně vydělávat peníze - například posílat falešné e-maily z českého webového serveru Emkei.cz

Islamističtí kazatelé ze syrské Raqqy podněcují prostřednictvím Skypu nebo WhatsAppu britskou mládež k revoltě vůči demokratickému systému v zemi. Tyto služby jsou často zašifrovány, takže je obtížné pro zpravodajské služby je všechny sledovat. Podle vysoce postavených policejních úředníků je pouze otázkou času, kdy dojde ve Velké Británii k "úspěšnému" teroristickému útoku.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku