Džihádisté se pokoušeli dostat na pařížský stadion čtyřikrát. Bezúspěšně

Džihádisté se pokoušeli dostat na pařížský stadion čtyřikrát. Bezúspěšně
Autor: YouTube/screenshot
28 / 12 / 2015, 08:45

Teroristé se při pařížských útocích 13. listopadu snažili dostat na sportovní stadion všemi prostředky. Cílem teroristů nebyl klub Bataklan, ale metalová skupina, protože byla "americká".

Dva dny po teroristických útocích v Paříži zveřejnil deník The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje francouzské policie a ochranné služby Stade de France, že se minimálně jeden z teroristů pokoušel dostat na stadion, kde bylo až 80 tisíc diváků.  

Dnes zveřejnil server europe1.fr informaci, že se na pařížský Stade de France pokoušeli opakovaně dostat celkem čtyři teroristé. Podle jednoho ze svědků, kterého vyslýchala francouzská policie, se teroristé pokoušeli několikrát dostat na stadion přes bránu N v době mezi 20:30 a 20:50 hod. Podle svědecké výpovědi se útočníci potichu domlouvali arabštinou, a byl mezi nimi Ahmad al-Mohammad, který se odpálil v blízkosti stadionu, a Salah Abdeslam, který pravděpodobně velel celému teroristickému komandu na stadionu Stade de France. 

Mezi teroristy byl podle policie i Bilal Hadfi, který se také nakonec odpálil před stadionem. Hadfi byl bývalý student na belgické střední škole, o kterém jsme psali v článku "Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna".

Francouzský list Le Figaro také spekuluje o důvodech útoku na klub Bataklan. Podle policejních důkazů a svědeckých výpovědí komunikovali teroristé nejen mezi sebou při útoku, ale pokoušeli se i vyjednávat s policií. Džihádisté údajně požadovali přítomnost vyjednávače, požadovali volný odchod z Francie i to, aby spojenecká vojska opustila Sýrii a Irák. Koncert metalové skupiny Eagles of Death také nebyl vybrán pouhou náhodou. Podle teroristů jsou to "Amíci, které napadneme, stejně jako Američané bombardovali naši zem."

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace