Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament

Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament
Autor fotografie: YouTube/ FRANCE 24 |Popisek: Tunisko: "10 lidí stále drženi jako rukojmí v Bardo muzeu"
18 / 03 / 2015, 15:30

Celkem 19 mrtvých, z toho 17 turistů z celé Evropy. Ozbrojení útočníci kolem poledne zaútočili na budovu tuniského parlamentu a sousední muzeum v hlavním městě Tunisu.

AKTUALIZOVÁNO / Po odpálení dvou granátů se dva teroristé vyzbrojeni samopaly Kalašnikov dostali do Bardo muzea, kde v tu chvíli bylo asi 200 lidí.

Při útoku teroristé zranili 22 turistů z Francie, JAR, Polska, Itálie a Japonska. Řadě turistů se povedlo uprchnout, ale asi 30 cizinců padlo do rukou teroristům. Dva útočníci postříleli v muzeu 17 zahraničních turistů z Polska, Německa, Španělska, Francie, Itálie a Velké Británie. 

Na místě zasahovala protiteroristická jednotka a odstřelovači, 15 rukojmí se podařilo osvobodit. Oba útočníci zemřeli při zásahu policie. 

Poslanci, kteří zrovna zasedali a projednávali návrh protiteroristického zákona, museli být evakuováni z budovy. 

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová už z autorství atentátu obvinila radikály z organizace Islámský stát.(Zdroj: zpravy.idnes.cz)

 

Česko nemá zatím potvrzené ani vyvrácené, že by mezi oběťmi byli čeští občané. „Náš zastupitelský úřad situaci prověřuje, stejně jako zastupitelské úřady jiných zemí je ve spojení s tuniskou stranou,“ řekla iDNES:cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Britský list The Telegraph zveřejnil, že mezi mrtvými jsou pravděpodobně dva občané Spojeného království a po jednom občanovi Francie a Španělska. Zdroj: zpravy.idnes.cz

České Ministerstvo zahraničních věcí již dříve aktualizovalo doporučení pro cesty do Tunisu a varovalo před cestováním do rizikových oblastí. 

Před nedávnem jsme psali, že tuniské bezpečnostní složky zatkly přes sto osob, které plánovaly teroristické útoky, uvedl mluvčí tuniského ministerstva vnitra. Jednalo se o militantní buňky islámského státu, které operovaly ve městě Hammam Ghzaz a plánovaly bombové útoky na budovy. Tunis je jednou ze zemí, odkud verbuje IS do svých řad nejvíce bojovníků. (zdroj: electronicresistance.net)

V souvislosti s popravou 21 křesťanů islámskými radikály IS (psali jsme v článku "Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU") a  následnými leteckými útoky egyptské armády na výcvikové tábory IS v Libyi ("Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA") opouští Libyi přes 15 000 Egypťanů. Ti prchají před terorem islámského státu právě přes Tunisko. 

Zdroj: zpravy.idnes.czenglish.alarabiya.net

Psali jsme také:

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Tagy článku