Džihádistický komplic vrahů francouzského kněze zadržen v Ženevě. Chtěl bojovat v Sýrii

Džihádistický komplic vrahů francouzského kněze zadržen v Ženevě. Chtěl bojovat v Sýrii
31 / 07 / 2016, 11:45

V Ženevě byl několik dnů před úterním teroristickým útokem v kostele na severu Francie zatčen sedmnáctiletý mladík, jenž se loni po boku jednoho z dvojice atentátníků pokoušel dostat do Sýrie.

Paříž/Ženeva (ČTK) - Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování útoku, při němž přišel o život kněz. Mladý muž, který tento měsíc podnikl druhý pokus o cestu na Blízký východ, ale podle tohoto zdroje do atentátu patrně zapojen nebyl.

Nezletilec se pokusil spolu s jedním z pachatelů útoku v kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray Adelem Kermichem odjet do Sýrie v roce 2015 a znovu letos 12. července. Švýcarské úřady jej ale zadržely a deportovaly do Francie, kde byl obviněn ze spolčování s teroristy a umístěn do vazby.

Francouzští vyšetřovatelé se nyní snaží najít případné komplice teroristů z kostela. Ve vazbě zůstávají v souvislosti s útokem dvě osoby, třicetiletý bratranec druhého z útočníků Abdela Malika Petitjeana a syrský žadatel o azyl. U Kermiche byla totiž nalezena fotokopie syrského pasu a vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda by tento pas mohl patřit právě zadrženému syrskému uprchlíkovi.

Třetí dosud zatčená osoba, šestnáctiletý mladík, už byl propuštěn, ale úřady ho nadále budou vyšetřovat na svobodě. Mladý muž podle francouzských médií pravidelně navštěvoval webové stránky islámských radikálů a podněcoval k terorismu.

Jiný kostel v Saint-Étienne-du-Rouvray dnes naplnila večerní bohoslužba (vigilie) za šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela, který byl při útoku zavražděn. Mezi zhruba třemi stovkami lidí bylo podle AFP přibližně 50 muslimů, kteří přišli dát najevo lítost nad jeho vraždou.

V Bordeaux se k uctění knězovy památky konala ekumenická mše, na niž dorazilo okolo 400 věřících. Několik stovek lidí se v Lyonu zúčastnilo "pochodu bratrství", který svolali místní katolíci a muslimové. Účastníci nesli transparenty s hesly jako "Toto není válka mezi náboženstvími," nebo "Všichni jsme bratři a sestry".

V islámu jsou velmi silné prvky násilí, není to žádné bratrské a přátelské náboženství

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.