Džihádistu Johna nahradili jiní Britové?

Džihádistu Johna nahradili jiní Britové?
Popisek: Vliv IS se podle odborníků na extrémismus nezmenšuje
04 / 01 / 2016, 12:30

Bezpečnostní a zpravodajské služby ve Velké Británii zkoumají desetiminutové video tzv. Islámského státu (IS) a snaží se identifikovat muže a malého chlapce s britským přízvukem. Na videu džihádisté vyhrožují dobytím Spojeného království a zavedením práva šaría v zemi.

Film také ukazuje popravu pěti mužů, kteří měli údajně provádět pro Brity špionáž. Muž s britským akcentem hrozí útoky ve Velké Británii a vysmívá se premiérovi Davidovi Cameronovi, že se pokouší bojovat s IS.

"Budeme pokračovat v džihádu, prorazíme hranice a jednoho dne obsadíme vaši zemi, kde budeme vládnout podle práva šaría," vyhrožuje maskovaný muž na videu.

Na záběrech se objevuje chlapec ve věku asi šesti, sedmi let, který má na sobě vojenské oblečení a hovoří o "zabíjení nevěřících". Také chlapec mluví britskou angličtinou. Tajné služby se proto pokoušejí o hlasovou analýzu s cílem vypátrat identitu těchto možná britských občanů. Analytici se shodují na tom, že video se snaží navazovat na rétoriku Brita Mohammeda Emwaziho, známého jako Džihádista John. Terorista, který se proslavil brutálními popravami, byl zabit v listopadu v Sýrii během spojeneckých náletů. 

"Na tomto videu se "popravčí" snaží kopírovat Johna. Chtějí tím říci, že i když John zemřel, jsou tam jiní, kteří mohou dělat tuhle práci," říká Abu al-Furat, který v Raqqa bojuje se svou skupinou proti IS.

Pět popravených mužů údajně získávalo informace pro Spojené království. Jeden z mužů přímo říká, že byl požádán o poskytnutí informací o pozicích bojovníků IS patrně kvůli leteckým úderům.

Podle al-Furata se ale možná vůbec nejednalo o špióny, IS je podle něj, co se týká špionáže, paranoidní. Vzhledem k tomu, že pokračuje odstřelování jejich pozic, obávají se kohokoli, kdo by mohl vyzradit místa jejich úkrytů.

Každopádně odborníci na extrémismus jsou znepokojeni tím, že vliv IS se spíše zvyšuje, než snižuje. Shiraz Maher, vedoucí výzkumný pracovník v Mezinárodním centru pro studium radikalizace na Kings College v Londýně, říká, že skupina zůstala "velmi silná". Nejspíš i proto se jí daří získávat do svých řad stále nové příznivce, včetně britských občanů.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.