East European Information Centre: Ruský zásah v Sýrii situaci jen zhoršuje

East European Information Centre:  Ruský zásah v Sýrii situaci jen zhoršuje
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
02 / 10 / 2015, 11:00

Veřejné prohlášení EEIC k situaci v Sýrii, tak jak jej redakce získala.

Jsme šokováni situací v Sýrii. Současný ruský zásah v Sýrii považujeme za zavrženíhodnou intervenci, která nejenže nepomůže vyřešit syrský problém, ale naopak povede k jeho výraznému zhoršení. Rusko opět použilo metody, které předtím vyzkoušelo na Ukrajině, a snaží se infiltrovat své ozbrojené síly do Sýrie.

Tyto kroky doprovází nestoudnými požadavky na členství v mezinárodní protiteroristické koalici nebo dokonce na její vedení. Považujeme za nemožné, aby stát, který nezákonně okupuje část sousední země a nezákonně anektoval část jejího území, bojoval společně s demokratickými národy proti terorismu.

Vývoj posledních hodin dokázal, že Rusku nejde o porážku terorismu a islamismu, ale o udržení morálně nepřijatelného režimu Bašára Asada u moci. Odsuzujeme ruské nálety na civilní oblasti kontrolované nikoliv Islámským státem, ale sekulární prodemokratickou opozici. Označujeme ruská tvrzení o tom, že útočí na Islámský stát, jako lživá. Vyzýváme média, aby této tragédii věnovala zvýšenou pozornost, protože nálety Ruska v Sýrii se rovnají nově otevřené frontě přímé konfrontace se Západem. Apelujeme na politiky, aby přiznali tento fakt a hledali opatření proti němu.

Vyzýváme občany, aby se s novou situací nesmiřovali a naléhali na naše zástupce, aby zaujali postoj směřující k odporu vůči této nové ruské intervenci.

Jsme si vědomi nebezpečí Islámského státu, ale jsme přesvědčeni o tom, že Rusko není lékem pro Sýrii – naopak, situaci v Sýrii tragicky zhoršuje, a i kvůli němu poroste příliv migrantů do Evropy. Rusko se nesnaží o likvidaci islamizmu, ale jen ji využívá jako záminku pro posílení své zóny vlivu na Blízkém východě.

Jsme pohoršeni nad tím, že někteří politici a státy vycházejí Rusku vstříc a přitom zapomínají, že Rusko, které zaútočilo na Ukrajinu a dosud se z ní nestáhlo, je nepřítelem Západu. Je to země, na kterou by měl být nadále vyvíjen mezinárodní tlak a sankce na ni uvalené by měly být zpřísněny.

Ruskou intervenci v Sýrii považujeme za stejně hanebnou, jako je ta na Ukrajině.

Za East European Information Centre, z.s.
Josef Bílek a Tomasz Peszyński

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace