EBOLA: první případ v Česku? NE

EBOLA: první případ v Česku? NE
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
10 / 10 / 2014, 08:00

9.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO 10.10.

Podle televize NOVA a deníku iDnes se u pacienta nepotvrdil virus eboly. Podle České televize byl 9.10. večer v pražské nemocnici na Bulovce přijat pacient s podezřením na nákazu ebolou. Údajně se vrátil z Monrovie v Libérii, která je virem zasažena. Vývoj situace sledujeme.
Zdroj: Česká televize, Ministerstvo zdravotnictví, WHO, EU

AKTUALIZOVÁNO 19:10

Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka se muž  (56 let) vrátil z Afriky a má příznaky, které by mohly odpovídat viru eboly nebo jiné nemoci. Výsledky krevních testů, které potvrdí nebo vyvrátí podezření, budou známy až zítra odpoledne.

AKTUALIZOVÁNO 10.10. 8:00

Pacient hospitalizovaný včera v Praze ebolu nemá. Ukázaly to výsledky, které ráno přišly z německé laboratoře. Nyní se prověřuje malárie, potvrdil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Tisková zpráva ministerstva zdravotnictví.

Podívejte se na video na serveru CNN "Špinavá pravda o ebole" animovaný klip o přenosu eboly a jejích příznacích.

Čtěte dál v našem článku dnes aktualizované informace z letišť: Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Všechny důležité informace naleznete v našich dalších článcích. I o obavách lékařských odborníků z mutace viru eboly. 

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

EBOLA V AFRICE - aktualizace Ministerstva zdravotnictví ke dni 6. října 2014

Podle posledních dostupných údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je ke dni 1. října 2014 v státech západní Afriky s přetrvávajícím intenzivním plošným šířením nákazy (Libérie, Sierra Leone, Guinea) evidováno celkem 7470 případů (potvrzených, pravděpodobných a suspektních) onemocnění horečkou Ebola, včetně 3431 úmrtí. 

Případy viru ebola v Africe

Obrázek ukazuje distribuci případů onemocnění Ebolou v zemích s intenzivním plošným šířením nákazy. Barevná škála mapy je odstupňovaná od bílé znázorňující lokality, ze kterých nejsou hlášeny žádné případy, přes světle žlutou - ukazující lokality s nulovým výskytem případů v posledních 21 dnech (které se považují za maximální inkubační dobu Eboly), žlutou - označující lokality s výskytem případů v posledních 21 dnech, až po červenou - vyznačující nové postižené lokality s výskytem případů v posledních 7 dnech.

Počty registrovaných případů v státech západní Afriky s přetrvávajícím intenzivním plošným šířením nákazy

Libérie: 3834 případů, z toho 2069 úmrtí;
Sierra Leone: 2437 případů, z toho 623 úmrtí;
Guinea: 1199 případů, z toho 739 úmrtí.

Počty registrovaných případů v Nigérii, Senegalu a ve Spojených státech severoamerických – zemích s iniciálním případem (případy) a s lokalizovaným přenosem Eboly

Nigérie: 20 případů, z toho 8 úmrtí;
Senegal: 1 případ (nákaza importována z Guineje);
USA: 1 případ (nákaza importována ze západní Afriky).
V Nigérii a Senegalu uplynula maximální doba, po kterou je nutné kontakty s nemocnými Ebolou sledovat, v daných souvislostech nebyl zaznamenán žádný další případ nákazy. V USA jsou sledovány úzké kontakty s nemocným.

Počty registrovaných případů v Demokratické republice Kongo (epidemie přímo nesouvisí se situací v západní Africe)

V Demokratické republice Kongo je evidováno celkem 70 případů (potvrzených, pravděpodobných a suspektních) onemocnění horečkou Ebola, včetně 43 úmrtí. K datu 1. října 2014 bylo sledováno ještě 341 kontaktů s nemocnými Ebolou, u žádného z nich nebyla doposud nákaza prokázána.

Rizika a doporučená opatření ve vztahu k mezinárodnímu cestování

(Zdroj: WHO, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí)

  • V zasažených zemích provádět screening všech osob opouštějících mezinárodní letiště, námořní přístavy a hlavní pozemní hraniční přechody a kontrolovat zde přítomnost osob trpících nespecifikovanou horečnatou nemocí, jejíž příznaky odpovídají potenciální nákaze virem Ebola. 
  • Zamezit mezinárodním cestám osob nakažených Ebolou nebo jejich kontaktům, s výjimkou případů, kdy je cesta součástí řádné zdravotnické evakuace. 
  • Vstupní screening v zemích EU není nákladově efektivní a může připadat v úvahu pouze v případě přímých letů ze zasažených zemí, pokud neexistují důkazy o provedení účinného screeningu při odjezdu.
  • Všichni cestující, kteří opouštějí oblast nebo kteří přijedou do oblasti, kde se nákaza virem Ebola vyskytuje, by měli být informováni v místech vstupu (např. letiště, přístavy pozemní přechody), o potenciálním riziku onemocnění Ebolou a o způsobech minimalizace rizika nákazy. Vracející se návštěvníci z postižených oblastí by měli být upozorněni, že pokud se objeví příznaky infekčního onemocnění (horečka, slabost, bolest svalů, bolest hlavy, nevolnost, bolest v krku, zvracení, průjem nebo krvácení) do tří týdnů po návratu nebo pokud mají podezření, že byli vystaveni viru Ebola (např. dobrovolníci, kteří pracovali v prostředí zdravotní péče) v postižených oblastech, by měly vyhledat rychlou lékařskou pomoc a upozornit na cestovní anamnézu. 
  • Riziko nákazy virem Ebola pro turisty nebo obchodníky při návštěvě postižených oblastí je extrémně nízké. Přenos vyžaduje přímý kontakt s krví, sekrety, orgány, nebo jinými tělními tekutinami infikované osoby nebo zvířete.
  • Riziko pro cestující za účelem návštěvy přátel a příbuzných v postižených zemích je podobně nízké, pokud cestující nemá přímý fyzický kontakt s infikovanou osobou nebo zvířetem. 
  • WHO i nadále doporučuje členským zemím pečlivou surveillance nákaz s podobnou symptomatologií jaká je u Eboly. 
  • WHO i nadále doporučuje neomezovat mezinárodní cestování a obchod.

Upozornění pro zahraniční studenty po příjezdu ze západní Afriky a Konga, z oblastí výskytu horečky způsobené virem EBOLA naleznete zde

Informaci Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), naleznete zde

 

Psali jsme také:

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.