Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je &quote;vysoké riziko&quote; nakažení
Autor fotografie: LM OTERO/AP|Popisek: Hazmat cleaners arrive Friday at the Dallas apartment where Duncan stayed last week.
12 / 10 / 2014, 12:00

12.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO: podezření se potvrdilo- ošetřovatel, který pečoval o liberijce Thomase Duncana, je infikován virem eboly.


4.10.2014/ V americkém Dallasu je u deseti lidí „vysoké riziko" nakažení ebolou. Jedná se o ty, co přišli do kontaktu s liberijským občanem Duncanem. Zdroj: CNN, BBC, REUTERS
Zdroj foto: LM OTERO/AP

Podle dnešního vyjádření amerických zdravotních úřadů (Texas Department of State Health Services) byl zdravotník v pátek přijat do Presbyteriánské nemocnice s podezřením na ebolu a dnešní výsledky testů toto potvrzení potvrdily. Nemocnice předpokládá výskyt dalších infikovaných. K infekci došlo při péči o liberijce Thomase Duncana, který ve středu v nemocnici zemřel; ta je kritizována za porušení řady bezpečnostních předpisů v souvislosti s ebolou (zdroj: Reuters)


 

Na letišti v Newarku blízko New York City byli úředníky z americké CDC zadrženi dva cestující - otec s dcerou - kteří přiletěli z Bruselu v Belgii pro podezření na infikaci ebolou. Prozatím byli umístěni do nemocnice na pozorování. Důvodem jejich zadržení byla nevolnost na palubě letadla s 255 cestujícími.

V hledáčku úředníků jsou nyní všechny letecké spoje mezi USA a belgickým Bruselem, protože naprostá většina letů z ebolou postižené Libérie je zajišťována právě leteckou společností Brussels Airlines, která zajišťuje i pravidelné spojení mezi hlavním městem Monrovií a Bruselem, ze kterého jsou vypravovány další lety do evropských i zámořských destinací včetně pražského ruzyňského letiště. PodívEjte se na video (v angličtině, zdroj: CNN)

O Duncanovi jsme psali v článku Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených. Ten je ve vážném stavu hospitalizován v místní nemocnici. Všech dalších deset pacientů bylo převezeno na neznámé místo. Stejně tak Duncanova rodina, která byla dosud internována ve svém bytě, byla převezena na blíže neupřesněné místo. Jejich byt je nyní dezinfikován speciálními jednotkami. Podívejte se na video (anglicky, zdroj: youtube, CARROT)

Problém s infikovaným odpadem

V té souvislosti se objevil zásadní problém, a to jak budou nemocnice ve Spojených státech zacházet s lékařským odpadem od pacientů nakažených ebolou a jak bude tento odpad likvidován. Příslušné ministerstvo přislíbilo, že vydá příslušné pokyny. Je evidentní, že USA vůbec nepočítaly s možností rozšíření viru eboly na svém území.

V Dallasu propuklo zděšení a strach z nakažení, které se postupně projevuje v celých Spojených státech.

Americký prezident terčem kritiky

Komentátoři, američtí občané a politici chtějí odpověď na otázku "Proč po více než šesti měsících po vypuknutí eboly v západní Africe, nejsou místní ani federální zdravotní orgány připraveny na diagnostiku této nemoci a jak je možné, že selhala bezpečnostní opatření“.

Senátoři Hal Rogers a Nita Lowey stanovili lhůtu do 17. října, do kdy má prezident Obama sdělit plán, jak se chce jeho administrativa vypořádat s virem eboly na území USA včetně finančních nákladů.

Pentagon v pátek uvedl, že zvyšuje počet ozbrojených jednotek v západní Africe z původních tři tisíc na čtyři tisíce. Jednotky mají pomáhat zamezit šíření viru.

Americký kameraman nakažen v Africe

Mezitím se v Libérii nakazil ebolou kameraman NBC News Ashoka Mukpo, který bude zřejmě zítra převezen do USA na palubě soukromého letadla.

Haitský zákaz dobrovolníkům

Agentura Reuter uvedla, že Haiti výslovně zakázalo svým občanům zúčastňovat se jakýchkoliv dobrovolnických akcí v Africe, včetně těch, které organizuje OSN (mise Ebola Emergency Response). Je to reakce na zájem o dobrovolnictví, který je na sociálních sítích. Haitská vláda tento zákaz zdůvodňuje tím, že v minulosti jiné nemoci zdevastovaly hospodářství nejchudší země na západní polokouli.

Psali jsme také:

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku