Ebola: zkušební vakcína byla odeslána do Libérie

Ebola: zkušební vakcína byla odeslána do Libérie
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ebola: zkušební vakcína byla odeslána do Libérie
23 / 01 / 2015, 15:30

První várka experimentální vakcíny proti viru Ebola dnes putuje do Libérie. Jedná se o preventivní přípravek, který by mohl pomoci v jedné z nejhůře postižených zemí. Vakcína již byla testována na 200 zdravých dobrovolnících ve Velké Británii, USA, Švýcarsku a Mali.

Odborníci jsou nicméně skeptičtí. Počet případů onemocnění Ebolou klesá, a proto může být obtížné zjistit, zda vakcína skutečně poskytuje řádnou ochranu proti viru. Vakcína byla vyrobena britskou firmou GlaxoSmithKline (GSK) a USA National Institutes of Health. Firma GSK uvedla, že letadlo se zhruba 300 dávkami vakcíny by mělo dorazit do Manrovie v pátek. Společnost doufá, že první dobrovolníci budou očkováni v následujících týdnech.

Generální ředitel společnosti GSK Andrew Witty řekl, že tempo vývoje léku nebylo s ničím srovnatelné - s výjimkou vakcíny proti pandemické chřipce nebo nových léků proti HIV. „Zpozdili jsme kvůli prioritě vývoje léku proti Ebole práci na výrobě jiných dvou vakcín.“

Vědci mají za cíl zapojit ve studii na 30 tisíc dobrovolníků, včetně předních zdravotnických pracovníků. Celkem 10 tisícům dobrovolníků bude podána vakcína GSK a stejnému počtu placebo - neúčinná látka. Dalších 10 tisíc lidí má získat samostatný experimentální lék. Výsledky budou porovnány a bude se zjišťovat, zda vakcína poskytuje smysluplnou ochranu proti nebezpečnému viru.

Doktor Moncef Slaoui z GSK řekl: „Dnešní přeprava vakcíny je velký úspěch a ukazuje, že jsme ve vývoji léku proti Ebole na dobré cestě. V počáteční fázi jsme viděli, že jsou výsledky povzbudivé a dávají nám jistotu k postupu do další fáze klinického testování.“

Firma zdůrazňuje, že vakcína je stále ve vývoji a Světová zdravotnická organizace a dalších regulačních orgány, by musely být spokojeny, že vakcína je zároveň bezpečná a efektivní, než povolí jakoukoli masovou očkovací kampaň.

Lék byl kvůli bezpečnosti dosud vyzkoušen na 200 dobrovolnících. GSK tvrdí, že výsledky byly uspokojivé. Ale pouze v postižených zemích mohou experti určit, zda skutečně poskytuje dostatečnou ochranu proti viru.

Pokusy s dalšími slibnými vakcínami - například od společnosti Merck - jsou plánovány v Guineji, Libérii a Sierra Leone v nadcházejících měsících. Experimentální lék s názvem Zmapp by mohl začít v příštích několika týdnech. Odborníci však říkají, s počtem klesajících případů Eboly, klesají také příležitosti k testování vakcín a léků.

Profesor Jonathan Ball, expert na viry z Nottingham University k tomu dodává: „Vzhledem k tomu, že případů je stále méně, bude těžší a těžší zjistit, zda vakcína má nějaký vliv. Za pár měsíců, může nastat okamžik, že se už nedozvíme, zda je tato vakcína účinná u lidí. Ale o to je důležitější, abychom hledali odpovědi, dokud můžeme. Musíme být připraveni, pokud by přišla další vlna nákazy.“

Podle americké CDC je k 22. lednu evidováno 21759 nakažených v západní Africe, a na následky viru již zemřelo 8668 lidí. V našem článku "Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli" jsme zveřejnili mapu se znázorněním počtu nových výskytů eboly v říjnu 2014. Pro ilustraci zveřejňujeme aktuální mapu (zdroj: //www.cdc.gov)

CDC-mapa výskytu eboly 2015

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Katastrofa, kterou je pro svět Islámský stát, bude zničena ještě větší katastrofou?

Objektivní a krátké zprávy o ebole

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace