Ed Gein: Řezal ženám obličeje a nosil je jako masku. Z jejich kůže si šil šaty, aby se podobal své zesnulé matce

Ed Gein: Řezal ženám obličeje a nosil je jako masku. Z jejich kůže si šil šaty, aby se podobal své zesnulé matce
Popisek: Ed Gein
22 / 06 / 2018, 18:00

Žádný sériový vrah v dějinách nebyl tak často předlohou pro filmové postavy jako Edward Gein (1906 – 1984) známý pod přezdívkou Řezník z Plainfieldu. Podle jeho příběhu vznikly filmy hlavní postavy filmů Texaský masakr motorovou pilou, Psycho, Mlčení jehňátek a další. Geinův osud jako by byl esencí hororu.

Gein začal vraždit po smrti své matky. Své oběti stahoval z kůže, ze které si šil „novou identitu“, kradl těla z hrobů, stahoval mrtvým tváře a vyráběl z nich masky, sbíral lebky.

Jeho matka Augusta tvrdila o jeho otci, že je opilec, který si neudrží žádnou práci. Geinův otec opravdu pil jak duha, ale svou rodinu vždycky nějak uživil. Pracoval jako tesař, koželuh (stahoval zvířata z kůže), pojišťovací agent a několik let měl obchod s potravinami. Zemřel v roce 1940 (v 66 letech) na infarkt.

Gein zůstal sám s matkou a bratrem. Koupili odlehlou farmu u městečka Plainfiled ve státě Wisconsin. Matka Augusta byl silně věřící (lutheránka), často předčítala chlapcům z bible. Učila je, že je žena nástrojem ďábla a vyprávěla jim o božím hněvu.

Ve škole prý byl malý Ed Gein plachý, učil se dobře, prý vynikal ve čtení. Spolužáci si pamatují na jeho divný smích, kterým se smával svým vlastním vtipům.

psali jsme: Ted Bundy: Zamilovaný vrah v lyžařské kukle se zářnou budoucností v politice. Zabil a znásilnil 30 dívek podobných jeho první lásce

Jeho starší bratr záhadně zemřel při požáru stodoly v roce 1944 (to bylo Edovi 18), který vznikl, když pálili plevel. Mezi bratry byl napjatý vztah kvůli matce. Ta špatně snášela, že se Edův bratr chystá oženit – a navíc s rozvedenou ženou se dvěma dětmi. Podle koronera byla příčina smrti udušení, jiné zdroje uvádějí, že měl zranění na hlavě. Podle místního tisku šlo o příběh na bázi biblických bratrů Kaina a Ábela.

Po smrti zůstal Ed sám s matkou. Po smrti staršího syna dostal infarkt, ochrnula a pohybovala se na vozíku. Ed ji tak měl jen pro sebe. Když na konci roku zemřela (půl roku po smrti Edova bratra), zůstal Ed osamělý. Jak napsal Geinův životopisec: „Odešla jeho jediná přítelkyně, jediná opravdová láska jeho života.“

Ed v domě zazdil pokoje, které obývala jeho matka. Ty tak zůstaly nedotčeny až do požáru v roce 1958. Sám bydlel v malé místnosti vedle kuchyně. Hodně četl, hlavně knihy o kanibalismu, nacismu a smrti.

psali jsme: Opilec Jaroslav Malý: Bojoval proti komunismu tím, že zabíjel lidi, které si vybral podle telefonního seznamu. Oběsil se ve vězení, protože měl revma

Krátce po smrti matky si začal šít novou kůži z těl, která vyhrabával na třech okolních hřbitovech. Postupně prý takto vybral asi 40 hrobů, ve všech případech šlo o těla zesnulých žen, které se, jak věřil, podobaly jeho matce. Stahoval jim obličeje, které pak nosil. Lebkami si ozdobil pelest postele.

V roce 1954 zmizela místní hostinská, o které se domnívali, že utekla s milencem. Její hlavu našli později u Geina doma.

Geina dopadli ho až po zmizení majitelky místního železářství v roce 1957. Vypátrat ho bylo snadné. V obchodě byla otevřená kasa, na podlaze krev a na pultě ležela účtenka na nemrznoucí směs. Gein přitom směs sháněl a svěřil se o tom dokonce synovi majitelky železářství, zástupci šerifa.

U Geina ve stodole objevili majitelku železářství visící na hácích jako prase. Byla vykuchaná, bez hlavy a se známkami znetvoření. Kromě toho v jeho malém pokoji našli: čtyři nosy, pásek z ženských bradavek, odpadkový koš z lidské (ženské) kůže, hlavu majitelky železářství, masku s obličejem hostinské, pár rtů na šňůrce u záclon, srdce hostinské v igelitové tašce, několik lebek a mnoho dalšího.

psali jsme: Josef Kott: Bývalý voják se zamiloval do spoluvězně s fešnou bradkou, zabil čtyři lidi a pak předstíral šílenství

Gein prý s mrtvolami žen, které svážel ze hřbitova svou dodávkou, nespal. Prý příliš smrděly. Na otázku, zda je jedl, odpověděl lakonicky: „Měl jsem hlad a v krbu hořel oheň.“

Farma Geinových šla v roce 1958 do dražby, ale než ji stihli prodat, stala se objektem zájmu turistů. Byla zničena při požáru téhož roku.

Přestože bylo s Geinem spojováno i zmizení několika dalších žen z okolí, přiznal se ke dvěma vraždám (majitelky železářství a hostinské). Jeho výpověď byla žertovná, prodchnutá černým humorem. Gein byl prohlášen za šílence a zemřel v ústavu pro choromyslné.

Mezi jeho oběti lze započítat i šerife Schleye. Ten prý při výsleších mlátil Geinovi hlavu o zeď, jeho případ si vzal příliš o sobě a prý přišel o rozum. Zemřel na infarkt krátce předtím, než byl Gein zproštěn viny a poslán do ústavu. „Je to stejné, jako by ho Gein vykuchal a zabil,“ napsal místní tisk.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku