Edward Snowden značně poškodil bezpečnost USA

Edward Snowden značně poškodil bezpečnost USA
Autor: Hans Gerhard Meier (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
16 / 09 / 2016, 07:45

Výbor amerického parlamentu pro zpravodajské služby došel k závěru, že bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden zveřejněním materiálů amerických tajných služeb "výrazně poškodil" bezpečnost USA. Výbor to uvedl ve zprávě, z níž ve čtvrtek citovala agentura Reuters.

Ve zprávě výboru Sněmovny reprezentantů se také uvádí, že Snowden "není whistleblower", jak tvrdí v rozhovorech pro média. Jelikož většina materiálu, které ukradl z NSA, se podle výboru týkala tajných služeb a důležitých programů obrany země. Termín whistleblower by měl označovat někoho, kdo upozorní na nelegální či neetické praktiky, které jdou proti veřejnému zájmu.

Podle výboru, který ze své 36stránkové vyšetřovací zprávy zveřejnil jen čtyřstránkové rezumé, není celý rozsah škod způsobených Snowdenem znám. Nicméně je prý jasné, že předal tajné informace, které mají chránit americké jednotky v zahraničí, a tajné údaje o boji proti terorismu.

Třiatřicetiletý Snowden, který nyní pobývá v Rusku, zveřejnil v roce 2013 množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i vysokých politiků jiných zemí, například německé kancléřky Angely Merkelové. USA na Snowdena vydaly mezinárodní zatykač.

Mezinárodní organizace bojující za lidská práva, včetně Amnesty International či Human Rights Watch, tento týden spustily kampaň, která má přimět amerického prezidenta Baracka Obamu, aby Snowdena omilostnil. Připojil se k ní například i neúspěšný uchazeč o kandidaturu na prezidenta Bernie Sanders, podle něhož Snowden prokázal americkým občanům službu, když je upozornil na to, jak NSA porušuje jejich ústavní práva.

Bílý dům už na podobnou akci reagoval odmítavě v červenci, kdy dostal petici se 160.000 podpisy. Snowdenovi hrozí v případě odsouzení za vyzrazení státního tajemství 30 let vězení.

Právě v těchto dnech také přichází do kin film režiséra Olivera Stonea, který Snowdena vykresluje jako hrdinu. Také například norský PEN klub udělil letos Snowdenovi cenu za boj za svobodu slova.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace