Egypt buduje kolem Gazy vodní příkop. Kvůli islámským radikálům.

Egypt buduje kolem Gazy vodní příkop. Kvůli islámským radikálům.
Autor fotografie: ERETZ.cz|Popisek: Nárazníkové pásmo na hranici Egypta s Gazou
02 / 09 / 2015, 07:00

Vodní příkop má zabránit výstavbě dalších tunelů, kterých využívá palestinské hnutí Hamás, které údajně spolupracuje s islámskými radikály na egyptském Sinajském poloostrově.

Poté, kdy egyptská armáda zbořila obce a farmy v pásmu širokém 3 až 5 kilometrů od hranice s Pásmem Gazy, oznámil 31. srpna Egypt zahájení další fáze zabezpečení hranice s Hamastánem – výstavbu vodního příkopu. Informuje o tom server eretz.cz.

Nárazníkové pásmo u hranice s Gazou buduje Egypt od února 2014 ve snaze zabránit pašování zbraní, výbušnin a islámských ozbrojenců z palestinského území na egyptský Sinajský poloostrov, kde teroristé útočí na egyptské bezpečnostní síly.

Spojil se palestinský Hamás s ISIS proti Izraeli?

V nezastavěných oblastech mělo původně nárazníkové pásmo šířku 500 metrů, v zastavěných byly bořeny domy do vzdálenosti 300 metrů od hranice. Do konce dubna 2015 tak bylo zbořeno přibližně 1100 domů. Následně začal být pás rozšiřován v nezastavěných i zastavěných místech na 1000 metrů, což se zásadně dotýká přibližně 10000 domů ve čtvrtí Safa, Imám Alí a Al-Ahraš města Rafáh.

V lednu guvernér Severního Sinaje Abd al-Fatáh Charhúr novinářům sdělil, že k vytvoření nezbytné bezpečnostní zóny bude nutné město Rafáh „zcela přesunout.“ „Je budováno nové město Rafáh s obytnými oblastmi odpovídajícími povaze a tradicím obyvatel města,“ prohlásil.

Nyní Egypt pokračuje budováním 20 metrů hlubokého příkopu podél své hranice Gazou. Příkop bude naplněn mořskou vodou ze Středozemního moře a podle odborníků by tuneláři z Gazy neměli být schopni jej bezpečně podkopat.

Oficiálně je vodní příkop podél 14 kilometrů hranice sérií 18 rybích farem egyptských ozbrojených sil.

Současná egyptská vláda dlouhodobě obviňuje Hamas a další islámské skupiny v Gaze z podpory militantních egyptských islamistů. Hamas budování vodního příkopu odsoudil.

Teroristické útoky na Sinaji

Starosta gazanské části města Rafáhu Subhí Radwán obvinil Egypťany, že vodní příkop naruší podzemní vody v Gaze a může přivodit zhroucení domů na gazanské straně hranice. „Vyzývám naše bratry v Egyptě, aby zastavili práce, které ohrožují lid Gazy. Gaza má už dost problémů: války, blokádu a složitou ekonomickou situaci,“ prohlásil činovník teroristické organizace Hamas, která Gaze vládne, aniž by se jakkoliv zmínil o palestinské odpovědnosti za tento stav.

Podle zpráv z Gazy nyní palestinskoarabští pašeráci horečně osazují své tunely do Egypta výkonnými pumpami pro případ, že by došlo k jejich zaplavení.

Jordánský generál navrhuje přemístit syrské uprchlíky do Saudské Arábie

Tagy článku