Egypt devalvoval měnu na polovinu. Dopady jsou drsné: Růst cen, potravinové balíčky a nasazení armády

Egypt devalvoval měnu na polovinu. Dopady jsou drsné: Růst cen, potravinové balíčky a nasazení armády
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
03 / 11 / 2016, 16:00

Egypt devalvoval svou libru o 47,7 procenta. Egyptská centrální banka také oznámila, že přechází na režim volně plovoucího kurzu. Cílem je zasáhnout proti černému trhu s americkými dolary a zajistit si naléhavě potřebou půjčku od MMF ve výši 12 miliard dolarů (293 miliard korun).

Centrální banka, která také zvýšila úrokovou míru o 3 procentní body, zdůvodnila rozhodnutí návratem ke stavu, který „lépe odráží nabídku a poptávku“. Národní banka Egypta uvedla na svých internetových stránkách, že dolar by mohl být prodáván za 13,50 egyptských liber, což je téměř polovina oproti jeho předchozímu směnnému kurzu 8,88.

Dlouhé období politický turbulenci a terorismus zasadit tvrdé rány ekonomice, cestovnímu ruchu a téměř zastavily zahraniční investice. Devizové rezervy podstatně klesly. Analytici nyní očekávaní prudký růst cen, což rozhodně nepotěší prezidenta Abdal Fattáha Sísího, který vyzývá obyvatelstvo k trpělivosti. Egyptské hospodářství se již delší dobu nachází v nejhorší hospodářské krizi za poslední dobu. Prezident veřejně přislíbil, že ochrání chudé před dopady inflace. Podle jeho slov bude armáda mezi chudé obyvatele rozdělovat balíčky se základními potravinami jako cukr a rýže, a to za poloviční cenu.

Devalvace a volný kurz měny není první ani poslední opatření, které Egypt musí udělat pro získání půjčky od MM. Už v minulosti vláda snížila dotace na elektřinu pro domácnosti a zvýšila ceny cukru na příděl o 40 procent. Nyní se čeká na zrušení státních dotací na pohonné hmoty.

Tagy článku