Egypt odsoudil 101 protestujících k pětiletému vězení

Egypt odsoudil 101 protestujících k pětiletému vězení
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Egypt
16 / 05 / 2016, 17:30

Egyptské úřady oznámily vynesení vysokých trestů v neděli.

Dva káhirské soudy odsoudily minulý týden 101 lidí k pětiletému odnětí svobody. Podle žaloby porušili kontroverzní zákon z roku 2013, který zakazuje pouliční protesty, když se zúčastnili protivládních demonstrací minulý měsíc. Mohutné protesty se konaly před měsícem v Káhiře, když předtím Egypt navštívil nový saudskoarabský král Salmán.

Při Salmánově návštěvě došlo k dohodě, že Egypt předá Saúdské Arábii dva ostrovy nacházející se v Tiranské úžině. Saúdové dlouhodobě projevují zájem o ostrov Tiran, který si nárokuje a jenž se dosud nacházel pod egyptskou správou. Tento obchod mezi oběma zeměmi pak spustil vlnu demonstrací, které vypukly 15. dubna v Káhiře. Další demonstrace 25. 4. byly policií násilně potlačeny, když bylo zatčeno celkem 1 200 lidí.

Egypt pak využil sporný zákon, který zakazuje pouliční protivládní demonstrace, byť pokojné. Protože je však vedení země hodnotí jako protivládní, rozhodlo se rázně proti demonstrantům zakročit. Celkem 101 protestujících odsoudily káhirské soudy měsíc po konání demonstrací k pětiletému trestu vězení. 79 ze 101 odsouzených navíc soud uložil pokuty ve výši 10 000 dolarů.

Organizace Amnesty International již dříve vydala prohlášení, podle něhož trpí egyptský režim ,,paranoiou", protože nesnese žádnou kritiku a projevuje k protivládním protestům nulovou toleranci. Na kritiku porušování lidských práv lidskoprávními organizacemi pak odpověděl egyptský prezident Abdal Sisí tak, že lidská práva v Egyptě nemají být posuzována západními standardy.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace