Egypt po útoku omezil vstupy na pláže výhradně pro hotelové hosty

Egypt po útoku omezil vstupy na pláže výhradně pro hotelové hosty
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Hurgada
17 / 07 / 2017, 16:15

Guvernér egyptské provincie Rudé moře Ahmad Abdalláh dnes omezil využívání pláží u hotelů v letoviscích výhradně na hotelové hosty. Zakázal tak využívat pláže i k jednodenní rekreaci náhodným návštěvníkům, jak tomu bylo dosud. Informoval o tom list Egypt Independent. Opatření souvisí s pátečním útokem, při němž Egypťan v Hurgadě nožem ubodal k smrti dvě Němky a zranil čtyři turistky, mezi nimi jednu Češku. Na pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití.

Hurgada leží v provincii Rudé moře. Abdalláh se kvůli útoku vrátil z dovolené, aby mohl dohlížet na vyšetřování. V Hurgadě jsou od pátku zpřísněna bezpečnostní opatření kolem hotelů i na silnicích.

Zprávy o útočníkovi i o tom, jak svůj čin provedl, nejsou zatím jednotné. Uvádí se, že pocházel ze severního Egypta, do Hurgady přijel až ve pátek a podle původních zpráv na pláž doplaval z jiného místa. Některé zdroje ale také uváděly, že si koupil vstupenku, jaké se prodávaly na pláže k jednodenní rekreaci. Dnešní rozhodnutí guvernéra Abdalláha vypovídá o tom, že se vyšetřovatelé přiklánějí k této verzi. Útočník byl dopaden a převezen k výslechu do Káhiry.

Podle egyptských sdělovacích prostředků dnes guvernér spolu s generálem Muhammadem Taufíkem prověřil bezpečnostní opatření v Hurgadě. Zástupcům německého velvyslanectví, kteří do letoviska přijeli z Káhiry, Abdalláh řekl, že páteční útok byl izolovaný incident. Vedení policie se sešlo s ochrankami hotelů a letovisek a probralo s nimi bezpečnostní opatření.

Zástupce sdružení egyptských cestovních kanceláří Iháb Šukrí řekl, že neočekává, že by v příštích čtrnácti dnech incident ovlivnil zájem turistů o dovolené v Egyptě. Páteční útok se považuje za izolovanou akci. Motiv činu ani podrobnější informace o útočníkovi egyptské úřady zatím neposkytly.

Češka, kterou útočník nožem zasáhl do nohy a do zad, byla převezena do Káhiry a tam hospitalizována. Velvyslanectví ČR se postaralo také o jejího přítele a dítě. Ministerstvo zahraničí na své stránce uvádí, že situaci v Egyptě monitorují české zpravodajské služby a že cestovní doporučení pro Egypt se zatím nemění. To minulé nabádá ke zvýšené opatrnosti a vyhýbání se větším shromážděním. Naopak situace v letoviscích, mezi nimiž je jmenována i Hurgada, se v doporučení popisuje jako klidná. Individuální cestování mimo organizované výlety se nedoporučuje.

Čeští turisté se po útoku v Hurgadě více ptají na situaci v zemi

Čeští turisté po pátečním útoku v egyptské Hurgadě zájezdy hromadně neruší, cestovní kanceláře ale evidují zvýšený počet dotazů k bezpečnostní situaci v zemi. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

,,V průběhu víkendu a dnešního dne jsme odbavili zhruba dvě desítky telefonátů na téma Egypt a Hurgada. Klienti se informují zejména na situaci v místě. Zatím došlo ke dvěma případům změny cílové destinace," uvedl Václav Nekvapil z CK Blue Style.

Podle marketingového ředitele CK Exim tours Stanislava Zímy je situace v porovnání s dřívějšími událostmi v Egyptě, Paříži či Londýně klidnější. Jeden klient Čedoku zájezd stornoval. ,,I přes víkend, po tom incidentu, se zájezdy do Egypta prodávaly," dodal ředitel Čedoku Jan Koláčný.

,,Přes víkend se na naše call centrum obrátily pouze jednotky klientů s dotazem na aktuální situaci. Nezaznamenali jsme ale, že by lidé chtěli zájezdy do Egypta rušit. Stejně tak se žádný z klientů nechtěl z Egypta předčasně vrátit," dodal mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je nyní v Egyptě přes 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260.000 až 280.000 Čechů.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.