Hotely jsou oblíbeným terčem útoků teroristů islámského státu

Hotely jsou oblíbeným terčem útoků teroristů islámského státu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Letovisko Hurghada
09 / 01 / 2016, 13:30

Na hotel Bella Vista v egyptské Hurghádě zaútočili včera večer kolem osmé hodiny dva teroristé islámského státu. Bezpečnostní složky útok odrazily a jednoho útočníka zabily a druhého vážně zranily.

Terčem včerejšího teroristického útoku byl hotel Bella Vista, který se nachází v centru Hurghady nedaleko pobřeží a sedm kilometrů severně od letiště. Hotel mají v nabídce i české cestovní kanceláře a byli zde ubytováni i dva Slováci a šest občanů ČR, ti jsou podle ČT24 ale v pořádku. Podle egyptských ministerstev vnitra a zdravotnictví utrpěli zranění tři turisté, dva z Rakouska a jeden ze Švédska. 

Podle egyptských úřadů útok vedli dva muži, vyzbrojeni vduchovými střelnými zbraněmi a noži, kteří se do hotelu dostali přes recepci a zaútočili na přítomné turisty u vstupního vestibulu budovy. Místní policie uvedla, že zranění turisté byli pobodáni.

Zabitého útočníka úřady identifikovaly jako 21letého Muhammada Hasana Mahfuz, studenta z města Gíza u Káhiry. Útočníci měli u sebe vlajky islámského státu. 

"Mezi zraněnými v tuto chvíli zatím nemáme informaci, že by tam figuroval nějaký český občan," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ministerstvo podle ní nemá o moc víc informací, než je v médiích.

Informaci o dvou českých klientech v hotelu Bella Vista, kteří jsou v pořádku, potvrdil ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. V celé Hurgadě je podle něj nyní zhruba 200 Čechů a dalších asi 150 se chystá na cestu o nadcházejícím víkendu.

Po říjnovém teroristickém útoku na ruské letadlo s turisty podle Papeže nicméně zájem českých turistů o Egypt a Hurgadu výrazně klesl, lidí je tam tak nyní necelá třetina ve srovnání třeba s loňským rokem. Hurgada je jedním z nejoblíbenějších letovisek v Egyptě a dosud byla považována za bezpečnou, doplnil Papež.

Islamisté útočí na hotelové resorty pravidelně. Při pumovém útoku na hotel v egyptském městě Aríš na severu Sinajského poloostrova koncem listopadu zabili čtyři lidi, dalších 14 osob bylo zraněno. A těsně předtím, 20. listopadu zatočili na luxusní hotel v Mali a zajali 170 rukojmí.

Nejhorší útok byl v loňském roce zaznamenán v přímořském hotelu v letovisku Súsa v Tunisu, který si vyžádal 38 mrtvých. Před rokem přepadli islámští teroristé luxusní mezinárodní hotel v libyjském hlavním městě, a zabili pět lidí.

Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako například v Hurgadě, Marsá Alam či Šarm aš-Šajchu, by měla být podle stránek ministerstva zahraničí v současné době klidná. Ministerstvo zahraničí nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově.

Podle britských bezpečnostních expertů je Egypt nebezpečná destinace, stejně jako Tunisko nebo Libye a další země. Už v červenci loňského roku byli všichni britští turisté varováni, aby se vyhnuli těmto destinacím.

Tagy článku