Egyptský soud zvrátil rozhodnutí předat dva strategické ostrovy Saúdské Arábii

Egyptský soud zvrátil rozhodnutí předat dva strategické ostrovy Saúdské Arábii
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Egypt
22 / 06 / 2016, 16:45

V Egyptě jde o průlomové rozhodnutí, protože soudy většinou stály za prezidentem Abdalem Sísím.

Egyptský soud zrušil rozhodnutí prezidenta Abdala Sisího, který v dubnu přislíbil na návštěvě saúdského krále Salmána předat Saúdské Arábii dva strategické ostrovy  v Tiranské Úžině. Soud rozhodnutí napadl a označil ho za neústavní.

Proti předání dvou ostrovů Tiran a Sanafir vypukly v Káhiře mohutné demonstrace, které požadovaly odvolání rozhodnutí prezidenta Sísího, který strategicky důležité ostrovy slíbil předat Saúdské Arábii. Pouliční bouře byly násilně rozehnány bezpečnostními složkami, které také realizovaly masovou vlnu zatýkání.

Rozhodnutí egyptského soudu může mít mezinárodní následky mezi Egyptem a Saúdskou Arábií. Ta totiž v uplynulých letech poskytla Egyptu štědrou finanční podporu řádově v miliardách dolarů. Egypt se cítil Saúdské Arábii zavázán, a tak se rozhodl Sísí předat zmíněné ostrovy králi Salmánovi jako ,,dar".

Oficiálně to Egypt zdůvodnil tím, že ostrovy ve skutečnosti patřily Saúdské Arábii, která v roce 1950 požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. V roce 1967 se ostrovů zmocnil Izrael, nicméně v roce 1979 je opět Egyptu vrátil. Sísí také obhajoval své rozhodnutí tím, že to jeho zemi přinese ekonomický prospěch.

Egyptský soud se však s rozhodnutím neztotožnil, když konstatoval, že Egypt nad ostrovy vykonává již dlouhou dobu ,,úplnou a nespornou svrchovanou vládu". Podotkl také, že Egypt vynaložil na obranu těchto ostrovů lidské i ekonomické prostředky. Proto bylo podle soudu rozhodnutí o předání ostrovů ,,hrubým" porušením ústavy.

Egyptská vláda s tímto verdiktem nesouhlasí hodlá se proti němu odvolat. Napadne jej u vyššího instančního soudu a bude požadovat jeho zrušení.

 

Zdroj: aljazeera.com, zahranicni.ihned.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.