Egyptští muslimové zlynčovali sedmdesátiletou křesťanku. Dav skandoval: „Musíme vyhnat nevěřící!"

Egyptští muslimové zlynčovali sedmdesátiletou křesťanku. Dav skandoval: „Musíme vyhnat nevěřící!&quote;
Popisek: Ilustrační foto
27 / 05 / 2016, 20:30

Ženu pachatelé vyvlekli z domu a na ulici ji svlékli. Její syn prý měl poměr s muslimkou, což je v egyptské společnosti nepřípustné. Syn už předtím z vesnice utekl.

Křesťanka byla potrestána davem asi tři ozbrojených muslimů, šlo údajně o odplatu za rouhačský a mezináboženský vztah jejího syna. Dav rozzuřených muslimů také zapálil sedm domů, které patřily křesťanským rodinám ve vesnici Karam v provincii Minya, všechny zapálené budovy byly srovnány se zemí. Místní křesťané pak na oplátku vypálili tři domy muslimů.  

K útoku došlo už 20. května, policii trvalo dvě hodiny než zareagovala. Ve chvíli, kdy důstojníci dorazili na místo, se dav už rozešel. V rozhořčeném prohlášení to uvedli zástupci místní ortodoxní koptské církve. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.czeuronews.com

Žena samotná incident na policii nahlásila až o pět dní později, zpočátku pro ni prý bylo velmi obtížné přiznat ponížení, které prožila. Anba Makarios, tamní křesťanský kněz, médiím řekl, že sedmdesátiletá žena byla odvlečena z jejího domova davem, který ji bil a urážel, pakž ji muži svlékli a přinutili chodit po ulicích, zatímco zpívali „Alláhu Akbar", tedy „Bůh je veliký." Zdroj: globe24.cz

Prezident Abd al-Fattáh Sísí útok odsoudil a nařídil policii, aby přivedla viníky ke spravedlnosti. Naopak místní guvernér provincie Minya Tarek Nasser celý incident bagatelizoval s tím, že to, co se stalo, není tak špatné, jak se zdálo. Dodal také, že záležitost už byla vyřešena.

Křesťané tvoří deset procent devadesátimilionové egyptské populace. Vesnické šarvátky mezi muslimy a křesťany byly dříve běžné. Na počátku většinou byly sousedské spory nebo nedovolené vztahy. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace