EK odmítá požadavek Polska na zastavení řízení ohledně uprchlíků

EK odmítá požadavek Polska na zastavení řízení ohledně uprchlíků
Popisek: migranti
24 / 08 / 2017, 19:00

Evropská komise dnes vyloučila, že by mohla vyhovět požadavku Polska na zastavení řízení v souvislosti s nedodržováním programu přebírání uprchlíků podle kvót. Jedinou možností pro členské státy je držet se závazných rozhodnutí, vzkázal dnes podle agentury APA z Bruselu mluvčí komise.

Evropská komise v červenci zaslala Česku, Maďarsku a Polsku takzvaná "odůvodněná stanoviska" kvůli tomu, že nedodržují své povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót, čímž zahájila další fázi procedury.

Polské ministerstvo zahraničí ve středu požádalo Evropskou komisi o zastavení řízení. "Polsko zaslalo Evropské komisi podnět s žádostí o přerušení stávajícího řízení. Pokud bude pokračovat, Polsko je připraveno se v tomto případu hájit u Soudního dvora Evropské unie," citovala prohlášení polského ministerstva agentura Reuters.

Evropská komise to "určitě" neudělá, řekl dnes k možnosti zastavení řízení mluvčí komise. "Možností, která by měla být brána v potaz, je pro všechny členské státy dodržování rozhodnutí, která učinily," zdůraznil mluvčí a dodal, že komise už dostala od zmíněné trojice států odpovědi ke stanoviskům Evropské komise. Dalším krokem má být prověření těchto odpovědí.

Dalším krokem v proceduře Evropské komise už by mělo být podání žaloby u unijního soudu. Pokud dá Evropské komisi za pravdu, hrozí těmto zemím citelné pokuty.

Dvouletý program, který byl proti vůli Česka, Maďarska a několika dalších zemí schválen v září 2015, předpokládal převzetí celkem 120.000 osob ze dvou jihoevropských zemí přetížených migrační krizí, tedy Itálie a Řecka. Středoevropské státy považují systém za nefunkční a rovněž argumentují obavami o bezpečnost. Téměř žádné žadatele o azyl na základě kvót proto nepřijaly.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace