EKLUZIVNĚ: Slovensko napřed. Generál Maxim: k obraně hranic zapojíme dobrovolníky

EKLUZIVNĚ: Slovensko napřed. Generál Maxim: k obraně hranic zapojíme dobrovolníky
Autor fotografie: Generální štáb Armády Slovenské republiky|Popisek: Generálmajor Milan Maxim
12 / 02 / 2016, 14:00

Redakce Securitymagazin.cz požádala o rozhovor náčelníka generálního štábu Armády Slovenské republiky generálmajora Milana Maxima, který zastává svou funkci od května roku 2014. Téma se točilo kolem ostrahy hranic, funkci v NATO a reorganizaci slovenské armády.

Pane generále, co pro Armádu SR znamená nedávné prohlášení premiéra Fica, že Slovensko se nebude finančně podílet na řešení migrační krize, a že peníze dá pouze na ochranu schengenských hranic. Jak vůbec vidíte vývoj slovenské armády z hlediska masové ilegální imigrace do EU.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky plnia zákonom stanovené úlohy ako jedna zo súčastí bezpečnostného aparátu štátu. Žijeme v realite a pripravujeme sa adekvátne reagovať na súčasné bezpečnostné výzvy, akými sú migračná kríza v Európe, alebo riziko teroristického ohrozenia či asymetrických hrozieb. Na prvom mieste je však našou hlavnou úlohou garancia bezpečnosti občanov Slovenskej republiky pred vonkajším ohrozením.

Jak hodnotíte vaši roli v NATO a jak se připravujete na případné ohrožení hranic v rámci aliance?

Slovenská republika je už viac ako 11 rokov plnohodnotným a platným členom Severoatlantickej aliancie. V tejto súvislosti našu činnosť koordinujeme s ostatnými partnermi. Nejde však len o naše zapojenie v medzinárodnom krízovom manažmente, kde sú, vysoko oceňovaní naši vojaci aj v ostatných misiách a operáciách na Balkáne a Blízkom Východe.

A máte s nějakými státy řekněme nadstandartní spolupráci?

V zmysle garancie spoločnej obrany v súčasnosti koordinujeme aj naše výcvikové úsilie s partnermi, kde je mimoriadne dobrá spolupráca v rámci krajín Vyšehradskej 4-ky.

Letos 1.1. 2016 to bylo přesně deset od doby, kdy byla na Slovensku zrušena základní vojenská služba. Dokážete si představit její obnovení a případně v jakých parametrech?

Slovenské ozbrojené sily sú už viac ako desať rokov plne profesionálne, no po tejto dobe nemôžme pochopenie výrazu Ozbrojené sily Slovenskej republiky zúžiť len na tento profesionálny zbor. Plnenie úloh garancie obrany je ďaleko širší pojem, ktorý si vyžaduje zapojenie ďalších zložiek, ako aj využitie záloh a obyvateľov podliehajúcich brannej povinnosti. V súčasnosti preto rozbiehame projekt dobrovoľnej prípravy, ktorý významnou mierou urýchli prípravu bezpečnostného aparátu na obranu územia republiky najmä v kontexte súčasného bezpečnostného prostredia.

Předpokládám, že navštěvujete pravidelně kontingent vaší armády v Afghánistánu, jak byste ohodnotil působení vašich vojáků v této zemi, morálka mužstva atp.

Ako som už v predošlých riadkoch spomenul, naši vojaci pôsobia vo viacerých misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu, pod rôznymi vlajkami. Osobne ich pravidelne navštevujem a musím skonštatovať, že úlohy na nich kladené plnia so cťou a robia dobré meno ozbrojeným silám ako aj celej Slovenskej republike.

Děkujeme za rozhovor

Kdo je Milan Maxim

Milan Maxim působil jako velitel tankové čety 21. tankového pluku v Holýšově v Plzeňském kraji. Stal se z něj postupně velitel roty, náčelník štábu a velitel tankového praporu 23. tankového pluku v Žatci. V roce 1990 byl převelen k Východnímu vojenskému okruhu. V letech 1990 až 1995 byl velitelem 63. motostřelecká pluku, v letech 1995 až 1996 velitelem 21. mechanizované brigády v Michalovcích av letech 1997 až 1998 zástupcem velitele 2. armádního sboru . V letech 2001 – 2002 působil jako velitel Štábu logistiky Generálního štábu, později se stává velitelem Sil výcviku a podpory SR. V roce 2004 byl jmenován velitelem Pozemních sil OS SR v Trenčíně, kde vydržel skoro pět let. Od roku 2009 působil také jako přidělenec obrany v Praze. Od roku 2014 zastává post náčelníka gen. Štábu armády SR

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.