Elegantní sluneční brýle, které dobijí Váš telefon. A mají ještě něco navíc

Elegantní  sluneční brýle, které dobijí Váš telefon. A mají ještě něco navíc
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: brýle
08 / 08 / 2017, 12:00

Němečtí vědci vytvořili sluneční brýle, které mohou dobít telefon.

Němečtí vědci z Karlsruhe Institute of Technology vyrobili sluneční brýle s barevnými poloprůhlednými solárními články na čočce, které umožňují mimo jiné dobít telefon. Výzkumný tým chtěl na těchto brýlích názorně demonstrovat, k čemu mohou být použity organické solární články.

Solární články na těchto speciálních brýlích ,,zásobují" mikroprocesor a dva displaye potřebnou elektrickou energií. Tyto články mohou zobrazit intenzitu slunečního osvětlení a proměňující se teplotu. ,,Dobře" pracují ale i ve vnitřních prostorech. Tam může každá čočka brýlí vygenerovat až 200 mikrowattů elektrické energie. 

Organické solární články si berou energii ze slunce, aby mohly vytvářet elektřinu. Jsou podle vědců unikátní v tom, že jsou průhledné a velmi lehké a mohou být vyráběny v mnoha tvarech a barvách. Tyto články mohou najít řadu praktických uplatnění, které by nebylo možno realizovat s konvečními silikonovými solárními články, které jsou těžší.

,,Přinášíme solární energii do míst, kde ostatní technologie selhaly," prohlásil Alexander Colsmann, vedoucí skupiny organické fotovoltaiky na Karlsruhe Institute of Technology.

Němečtí vědci prohlásili, že tato technologie může ,,vydláždit" cestu pro budoucí uplatnění, jako může například být integrace organických solárních článků do oken.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.