Autor fotografie: Ministerie van Buitenlandse Zaken, CC BY-SA 2.0|Popisek: Eli Rosenbaum (vpravo)
Americký právník Eli Rosenbaum má být důležitou figurou v budoucím potrestání válečných zločinů (a zločinců) na Ukrajině.
Je nepochybné, že ruští vojáci za sebou od února, kdy začala válka na Ukrajině, za sebou nechávají materiální a lidskou spoušť. Došlo k několika bezprecedentním masakrům (krveprolití v Buči a další), nálezům masových hrobů, zabíjeni jsou děti, muži, těhotné ženy či starci. V této fázi války se navíc Rusko zaměřuje na ničení kritické ukrajinské infrastruktury, což může před nadcházející zimou být pro obyvatele fatální, protože nebudou mít dostatečný přísun energií.
Na strůjce válečných zločinů na Ukrajině si má vyšlápnout Eli Rosenbaum, který je znám jako úspěšný ,,lovec nacistů" po celém světě. Nepostrádá rozhodně pro svou práci potřebnou kvalifikaci. Několik let pracoval na odhalení nacistů, do jeho portfolia spadá asi 100 případů, z čehož rezultovalo uvěznění, deportace či pozbytí občanství viníků.
Nyní dostal vytěžovaný Rosenbaum od ministerstva spravedlnosti nový úkol, který je však v mnoha ohledech komplikovaný. Zdatný právník Rosenbaum stanul v čele zvláštní skupiny, která má za cíl identifikovat a následně stíhat každého, kdo spáchal prokazatelný válečný zločin během konfliktu na Ukrajině. A sám vyhlášený ,,lovec nacistů" má o svém poslání, protože to jistě není jen obyčejný úkol, jasno. ,,Je naší zodpovědností, stejně jako dalších zemí, které ctí zákony a právo, zajistit, aby ti, kteří páchají děsivé zločiny po ruské nevyprovokované vojenské invazi, neunikli spravedlnosti," řekl Rosenbaum v červenci letošního roku.
K tomu, aby byli váleční zločinci postaveni před spravedlnost, se také úměrně přizpůsobí americká legislativa. Počítá se s tím, že legislativa změní příslušné americké zákony tak, aby podezřelí z válečných zločinů zadržení v USA, nebo vydaní odjinud, mohli být stíháni právě v USA, i když ani oni, ani jejich oběti nejsou Američané. Tato a další legislativní opatření otevřou podle Rosenbauma možnosti, aby mohli být stíháni váleční zločinci v USA, kteří utečou třeba z Ukrajiny.
V tom jednoznačně souzní s Rosenbaumem například senátor za Demokratickou stranu Dick Durbin. Podle něho musí Kongres zpřísnit zákony tak, aby váleční zločinci a ti, kteří se dopustí zločinů proti lidskosti, nemohli najít v USA azyl, ale byli spravedlivě potrestáni. ,,Jsem rozhodnut zajistit, aby ti, kteří se dopouští odporných zločinů, byli hnáni k odpovědnosti," prohlásil Durbin. Podle něho USA se významně podílely na stíhání válečných zločinů v rámci Norimberského tribunálu a nadešel tedy čas, aby USA v tomto směru převzaly iniciativu.
USA mají ve stíhání válečných zločinů na Ukrajině také podporu České republiky. Ministr zahraničí Jan Lipavský během projevu v Radě bezpečnosti OSN vyzval ke zřízení mezinárodního tribunálu, který by měl za úkol identifikovat a následně stíhat prokazatelné válečné zločiny na Ukrajině. A sama Ukrajina dala najevo, že bude pátrat po válečných zločincích, na které čeká spravedlivý soud.
Rusko i nadále odmítá, že by se jakkoli podílelo na válečných zločinech, a naopak z nich obviňuje Ukrajinu. Kreml dementoval, že by masakr v již zmíněné Buči spáchali Rusové, podle ruských zdrojů zde jejich vojáci v inkriminovaný okamžik vůbec nebyli. V tom je však usvědčují záběry z kamer i dron. Snímky získal mimo jiné list The New York Times a další média. V září konstatovala vyšetřovací komise OSN, že na Ukrajině byly po 24. únoru skutečně spáchány válečné zločiny. Rusko však takové závěry neakceptovalo, s vyšetřovací komisí odmítá spolupracovat a nadále stojí za svým tvrzením, které však zatím věrohodně nedoložilo.
Rosenbaum bude mít bez ohledu na další vývoj událostí na Ukrajině těžkou pozici - dostat válečné zločince k nezávislému soudu je úkol gargantuovský, ale nikoliv nemožný, což jsme koncekonců viděli i po skončení druhé světové války. Možná důležitější otázkou je - jestli někdo dostane vrchního válečného zločince Vladimira Putina před spravedlivý tribunál. A zde panují silné pochybnosti, že se tak nakonec stane.
Zdroj: The Guardian