Elitní český policista: "Občan má právo se při útoku bránit i legálně drženou střelnou zbraní. Nemůžeme být všude"

Elitní český policista: &quote;Občan má právo se při útoku bránit i legálně drženou střelnou zbraní. Nemůžeme být všude&quote;
29 / 06 / 2016, 22:30

Šéf české protiteroristické jednotky (URNA) Libor Lochman uvedl v rozhovoru pro server aktualne.cz, že by lidé měli mít právo se sami bránit, protože policisté nemohou být všude. EU prý v tomto směru jedná absolutně hloupě.

Rozhovor s elitním policistou včera zveřejnil server aktualne.cz.

"Problém je v tom, že policie nemůže být všude, a nikdy ani nebude. Natož protiteroristické jednotky. Nemůže se tedy postavit teroristům, když to lidé ve smrtelném ohrožení nejvíce potřebují. Takový požadavek je absolutně nereálný.
Jako policista proto říkám, že občan má právo se při útoku bránit. Pokud tudíž splní nezbytné podmínky - v Česku mimochodem dost přísné - k získání zbrojního průkazu, tak by měl mít právo nosit střelnou zbraň na svou ochranu."

Evropská komise, s odvoláním na listopadové teroristické útoky v Paříži, požaduje bezprecedentní osekání práv majitelů střelných zbraní. A to i přesto, že tyto teroristické útoky byly provedeny nelegálně drženými automatickými zbraněmi, nikoli legálně drženými poloautomaty. 

Bývalý šéf Interpolu už před několika lety řekl: "Jak dlouho by dokázali džihádisté v Charlie HebdoWestage nebo Bombaji (a při mnoha budoucích teroristických útocích) zabíjet, kdyby byli obklopeni ozbrojenými občany?" Ronald Noble prohlásil, že "jediný způsob, jak zastavit podobné útoky, je umožnit občanům nosit zbraně (jedinou alternativou je „výjimečně přísná ostraha“ na všech místech, kde se schází mnoho lidí – což je samozřejmě naprosto nerealistické). Když jsou zbraně v ilegalitě, pak je mají jen násilní kriminálníci, fanatičtí džihádisté a přepracovaná, málo početná policie."

K tomuto bezprecedentnímu kroku Evropské komise, kdy budou doslova odzbrojeni všichni občané EU, uvedl Libor Lochman:

"Statistiky vypovídají jednoznačně: jen minimum zločinů je spácháno s pomocí legálně držených střelných zbraní. Organizovaný zločin, ale i teroristé mají zbraně, které si opatřili na černém trhu. Anebo třeba právě zločinem. Proč by měli mít zbrojní průkaz? Nepotřebují ho. Pokud sebereme poloautomatické (jinak také samonabíjecí) zbraně občanům, kteří prošli přísným řízením, než je získali, tak z nich děláme obyčejné ovce.
Občané mají právo na sebeobranu střelnou zbraní. Jestli někdo navrhuje zákon či normu, abychom zbraně lidem odebírali, dopouští se obrovského nesmyslu."

Mimochodem nedělní masakr v gay klubu v Orlandu, kde útočník zabil téměř padesát lidí, vedl k výraznému růstu cen akcií amerických výrobců střelných zbraní. Cena akcií největšího amerického výrobce pistolí Smith & Wesson v pondělí vzrostla o téměř sedm procent. Akcie konkurenta Sturm, Ruger and Company posílily dokonce o 8,5 procenta. 

Demokraté včetně prezidenta Obamy okamžitě však začali v reakci na masakr volat po zpřísnění kontroly nad prodejem a držením střelných zbraní. "Dovolujeme nebezpečným lidem kupovat zbraně a to se musí změnit," uvedl demokratický senátor Richard Durbin.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace