Elitní policista Komárek: Znám jména lidí, kteří mě chtěli zavraždit. Policie je ani nevyslechla!

Elitní policista Komárek: Znám jména lidí, kteří mě chtěli zavraždit. Policie je ani nevyslechla!
26 / 01 / 2021, 11:45

Bývalého náměstka ÚOOZ Jiřího Komárka, který vyšetřoval kauzu lihového bosse Radka Březiny, chtěli zavraždit. S tvrzením přišel sám Komárek v pondělním vydání Lidových novin.

Když Jiří Komárek v roce 2012 zatýkal Radka Březinu zahrabaného ve strachu do pilin a zajistil u něho množství zbraní a výbušnin, tušil, že je nebezpečný. Že však tento muž bude pomstychtivý a nebezpečný i za mřížemi, Komárek předvídat nemohl. Přišly první varovné indicie a detektiv měl dlouhou dobu ochranku a zajistil i svou rodinu. Vražda podle Komárka měla postihnout i dozorujícího státního zástupce.  

„Sdělil mi to kontakt, který jsem získal v době, kdy jsem pracoval u policie. Řekl mi, že si mám dávat pozor, že je na mě zakázka. Věděl jsem, že tyto informace ve stejné době získala i policie. Začal jsem dělat bezpečnostní opatření ve svém okolí. Snažil jsem se zajistit bezpečnost svou a bezpečnost své rodiny. Musel jsem zajistit dům, kde bydlím, a přenastavit režim fungování rodiny při cestách do zaměstnání, školy a pohybu mimo domov,“ uvedl pro LN Komárek.

Policie začala tyto indicie prověřovat, nicméně celé prověřování bylo z Komárkova pohledu jedna velká katastrofa. „Šlo o soubor neschopnosti a amatérismu. Pokud existují informace o přípravě vraždy, policie musí zajistit bezpečnost potenciální oběti… To však musí proběhnut skrytě,“ uvedl policista. Jenže když mu policie poskytla technické vybavení do domu, dala mu na okno anténu s čárovým kódem Policie ČR. „Kdokoli, kdo kolem nás prošel, viděl, že mi to tam visí. Na výzvu, aby to sundali, vůbec nereagovali. Potenciální pachatel tak mohl být varován,“ popisuje bývalý detektiv policejní laxnost.  

Komárek v rozhovoru uvedl, že dokonce znal jména lidí, kteří se na přípravě vraždy měli podílet, nicméně podle něj je policie ani nevyslechla a začalo se čachrovat se spisem. „Proti odložení věci jsem si podal stížnost a žádal jsem kopii spisu. Dostal jsem ale jen jeho torzo. Požadoval jsem tedy celý spis, abych mohl objektivně odůvodnit mou stížnost proti odložení věci. O tom rozhodovalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Tam to však leželo skoro půl roku, což je samo o sobě v případě takto závažného podezření z násilné trestné činnosti a přípravy vraždy policisty a státního zástupce těžko uvěřitelné. Někdo tam skoro půl roku „studoval spis“, který bych měl objektivně vyhodnocen za jeden pracovní den,“ uvedl Komárek. Tento půl rok policie nesměla činit žádné úkony v trestním řízení, tedy sledovat, odposlouchávat atd. a nemohly se po tu dobu sbírat ani případné důkazy. „V tom spatřuji selhání systému,“ soudí Komárek.

Březina se přiznal u soudu

Radek Březina, toho času ve výkonu trestu, se ve snaze o zahrát na city u soudu přiznal, že rozdával stovky tisíc i miliony těm, kdo mu pomáhali zakrýt trestnou činnost. Rozdával svědkům, policistům, celníkům. Měl filosofii, že záleží jen na tom, kolik nabídne, protože se dá uplatit každý. Mnoho let mu to procházelo A podle Komárkova dřívějšího tvrzení měl nabídnout úplatek deset milionů korun i jemu samotnému.

Březina, který si odpykal již dvě třetiny trestu a může požádat o propuštění, podle detektiva stále disponuje velkým majetkem a ne vše mu bylo zabaveno. Má mít uloženy peníze v akciích a na zahraničních účtech. Dodnes podle Komárka vládne desítkami, možná stovkami milionů korun.

Tagy článku

-->