Elitní vojenský veterán Němec: Rekordní vojenská zakázka na BVP? Vyrábět se musí i u nás

Elitní vojenský veterán Němec: Rekordní vojenská zakázka na BVP? Vyrábět se musí i u nás
Popisek: Lumír Němec
16 / 04 / 2018, 20:00

Armáda vypisuje zakázku na nová bojová vozidla pěchoty v ceně 53 miliard korun. Jedná se o největší zakázku v historii české armády. Dražší byl snad už jenom Temelín. V souvislosti s touto zakázkou se na sociálních sítích okamžitě rozjela diskuze na téma pro a proti.

Já si myslím, že obměna bojových vozidel je potřeba, současné BVP jsou zastaralá a nesplňují kritéria pro moderní armádu. A proč zrovna pásová vozidla, a ne třeba MRAP – obrněná kolová vozidla?

psali jsme: Bude mít armáda munici pro Pandury a BVP?

Jedná se o možnost využití, pásová vozidla májí mnohem lepší průchodnost terénem a také se dají osadit těžšími zbraňovými systémy než obrněná kolová vozidla. Takže z hlediska obrany republiky jsou pásová vozidla lepší. Otázkou je které.

Myslím, že kromě ceny by měly rozhodovat i další kritéria. Jedno z těchto kritérií by měla být výroba těchto vozidel v České republice. Což má dvě výhody, za prvé ekonomickou a za druhé i strategickou. V případě konfliktu nebudeme muset objednávat náhradní díly v zahraničí a nebudeme závislí na jiné straně. Jinými slovy, nikdo nás nebude držet pod krkem a říkat, co máme dělat nebo ne, protože jinak nám ty BVP neopraví.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.