Elitní vojenský veterán Němec: Rekordní vojenská zakázka na BVP? Vyrábět se musí i u nás

Elitní vojenský veterán Němec: Rekordní vojenská zakázka na BVP? Vyrábět se musí i u nás
Popisek: Lumír Němec
16 / 04 / 2018, 20:00

Armáda vypisuje zakázku na nová bojová vozidla pěchoty v ceně 53 miliard korun. Jedná se o největší zakázku v historii české armády. Dražší byl snad už jenom Temelín. V souvislosti s touto zakázkou se na sociálních sítích okamžitě rozjela diskuze na téma pro a proti.

Já si myslím, že obměna bojových vozidel je potřeba, současné BVP jsou zastaralá a nesplňují kritéria pro moderní armádu. A proč zrovna pásová vozidla, a ne třeba MRAP – obrněná kolová vozidla?

psali jsme: Bude mít armáda munici pro Pandury a BVP?

Jedná se o možnost využití, pásová vozidla májí mnohem lepší průchodnost terénem a také se dají osadit těžšími zbraňovými systémy než obrněná kolová vozidla. Takže z hlediska obrany republiky jsou pásová vozidla lepší. Otázkou je které.

Myslím, že kromě ceny by měly rozhodovat i další kritéria. Jedno z těchto kritérií by měla být výroba těchto vozidel v České republice. Což má dvě výhody, za prvé ekonomickou a za druhé i strategickou. V případě konfliktu nebudeme muset objednávat náhradní díly v zahraničí a nebudeme závislí na jiné straně. Jinými slovy, nikdo nás nebude držet pod krkem a říkat, co máme dělat nebo ne, protože jinak nám ty BVP neopraví.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku