ELTON funguje jako dobře namazaný stroj. Jak vypadají hodinky PRIM, na které James Bond nemá nárok?

ELTON funguje jako dobře namazaný stroj. Jak vypadají hodinky PRIM, na které James Bond nemá nárok?
16 / 07 / 2018, 14:00

Léta nejistot, paběrkování a strachu o budoucnost jsou pryč. Podle všech indicií se podnikateli Jaroslavu Strnadovi podařilo tradičního českého výrobce hodinek PRIM firmu ELTON hodinářská dostat opět na piedestal úspěšných českých firem s budoucností a exportním přesahem. Firma, kromě výroby hodinek na míru podle přání zákazníka, vsází i na zcela originální edice, které si nemůže pořídit hned tak někdo.

  „Lituji, pane, můžete mít jakékoli jiné od naší značky, ale nikoli generálskou edici Orlík s hvězdami,“  odpoví teoreticky obchodní zástupce firmy Danielu Craigovi s dovětkem, že by  představitel Jamese Bonda musel mít generálskou nebo admirálskou hodnost. Ve všech ostatních firmách by pravděpodobně za toto jednání dostal zástupce vyhazov a majitel by litoval promarněné šance na propagaci legendárním agentem 007, ne však v ELTONu Obchodní zástupce se totiž držel přesně předepsaných regulí vztahujících se na druhou generaci luxusního modelu Orlík určenou pouze pro generály a admirály. Firma se pyšní, že pro hodinky věnované institutu náčelníka Generálního štábu AČR posloužil jako surovina pro výrobu pouzdra hodinek tlumič pojezdového kola tanku T-72. Legendární model Orlík vyrobený v počtu pouhých 300 kusů pro potřeby Československé lidové armády v roce 1965, je jednoznačně nejcennějším sběratelským modelem značky PRIM.

 

Tento model, určený pro náročné zacházení, musel plnit tři základní parametry: přesnost, spolehlivost a odolnost. Každá součástka musela vydržet minimálně patnáct let, takže prototypy podstoupily velmi náročné zkoušky, v podobě vystavení mrazu, přetížení 10G, seskoku padákem nebo opakovanému pádu na beton z výšky 2,5 metru. A přežily. 

psali jsme: TATRA TRUCKS a ELTON hodinářská představují limitovanou edici hodinek PRIM Präsident

Pokud by ELTON držel socialistickou výrobu, zaměřenou na masovou produkci levných hodinek, nutno dodat, že dotovanou státem, skončil by třeba jako prostějovský výrobce oděvů. Hodinky značky PRIM jsou dnes synonymem zlatých českých hodinářských ručiček  a je o nich stále více slyšet.  Můžete je vidět na rukou mnoha známých ambasadorů, mezi které patří herec Hynek Čermák, tenistka Barbora Strýcová, zpěvák David Kraus nebo známý egyptolog Miroslav Bárta. Jako oficiální dar od Prezidentské kanceláře je  převzal například slovenský premiér Robert Fico, španělský královský pár, nebo třeba americký prezident  Barack Obama. Hodinky PRIM od společnosti ELTON hodinářská můžete také potkat třeba na Karlovarském filmovém festivalu, Velké Pardubické, ostravských Dnech NATO, plese Karlovy University a mnoha dalších sportovních, kulturních i společenských akcích.

                                        

1000 úkonů, 130 dílů

Porevoluční právní vakuum spojené s nešťastnou privatizací firmy způsobilo, že tu po dlouhá léta mohly označení PRIM na hodinkách používat dvě firmy, tedy kromě ELTONu i MPM-Quality. Ta nejen, že nemá podle pravomocného rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví z konce roku 2016 v současnosti zapsanou žádnou ochrannou známku PRIM pro náramkové hodinky, ale také na rozdíl od prvně jmenované firmy hodinky v Čechách nevyrábí, na trh pouze dodává modely neznámého původu.. ELTON naproti tomu si plně zakládá na tom, že si naprostou většinu komponentů vyrobí přímo v manufaktuře v Novém Městě nad Metují, jen malou část nakupuje, především od českých výrobců. Více než 130 dílů následně smontují zručné ruce mistrů hodinářů. Každé hodinky, opouštějící brány závodu, mají za sebou téměř tisíc výrobních úkonů.

psali jsme: PRIM ORLÍK ANTHROPOID L.E. – pocta československým parašutistům

PRIM v moderní historii posbíral v tuzemsku řadu designových ocenění. Na Czech Grand Design si odnesl druhé místo v kategorii Výrobce roku 2009, získal ale také cenu za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu nebo za kolekci PRIM Arteu  od designérů Lenky Súkupové, Jana Jaroše a studia Olgoj Chorchoj. Firma v posledních dvou výročních zprávách vykázala zisk. Poptávka po mechanických hodinkách PRIM roste zejména v České republice, ale zvyšuje se také export.,  Hodinkám PRIM se daří a blýská se na ještě lepší časy. 

 

Autor: Jan Blažek

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace