Energetický regulační úřad oslabuje spotřebitele

Energetický regulační úřad oslabuje spotřebitele
05 / 04 / 2018, 17:00

Energetický regulační úřad, který má dbát o oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích, nyní přichází s návrhem nového vzorového etického kodexu obchodníka s elektřinou nebo plynem, který paradoxně postavení spotřebitele zcela oslabí. K etickému kodexu se už jednotliví obchodníci nebudou přihlašovat. Energetický regulační úřad tak zcela rezignuje na svou roli sjednocování podmínek na energetických trzích.

Návrh nového vzorového etického kodexu, jehož neformální veřejný konzultační proces skončil v tomto týdnu, zcela mění koncepci přístupu Energetického regulačního úřadu k úpravě etického a profesionálního jednání obchodníků s elektřinou nebo plynem. Dříve se jednotliví obchodníci ke kodexu mohli přihlásit, čímž se pro ně stal kodex závazný a jeho porušování mohlo být dokonce postihováno.

psali jsme: Masivní únik osobních údajů z Energetického regulačního úřadu

Nyní budou moci obchodníci kodex zveřejnit na svých webových stránkách. Energetický regulační úřad na svých stránkách uvádí, že „vzorový etický kodex bude nezávazným dokumentem, jehož účelem je být vzorem pro Etický kodex nebo obdobný dokument obchodníků s elektřinou nebo plynem.“ Tímto přístupem se zcela oslabuje ochrana spotřebitele jako takového.

Při minulém projednávání kompromisního textu etického kodexu se ukázalo, že je velmi složité dospět ke konsensu s jednotlivými obchodníky. Text kodexu byl úřadem připraven poněkud nešťastně a způsobil, že se k němu téměř nikdo nepřihlásil. První verze etického kodexu však byla úspěšná – většina velkých dodavatelů energií k němu byla přihlášena. Nyní Energetický regulační úřad, obávající se zřejmě složitých jednání, etický kodex zcela vyprazdňuje, když z něj dělá pouhý nezávazný cár papíru.

V návrhu etického kodexu se mimo jiné uvádí, že „cílem vydání vzorového etického kodexu je zvýšení informovanosti a ochrany zákazníků, zejména spotřebitelů, napomáhat jim porozumět povaze, ceně a obsahu poskytovaných služeb, jakož i podporovat prosazování korektních vztahů mezi obchodníkem a zákazníkem v postavení spotřebitele a zlepšení celkové úrovně obchodníky poskytovaných služeb.“ Energetický regulační úřad je zcela naivní, pokud je přesvědčen, že vzorový etický kodex tento účel naplní. Jednak návrh neobsahuje všechny výše uvedené otázky (např. chybí vysvětlení ceny a obsahu služeb), ale zároveň nijak nepodporuje korektní vztahy obchodníka se spotřebitelem. K tomu by totiž neměl být dán prostor obchodníkovi, aby si etický kodex vydal ve znění dle svého uvážení.

psali jsme: Rostislav Krejcar (ERÚ): Soláry stačilo připojit, nemusely vyrábět

Návrh nového vzorového etického kodexu je tak jen dalším z řady kontroverzních kroků nového vedení Energetického regulačního úřadu, který ve svém důsledku spotřebitele spíše poškodí.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace