Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy

Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy
Autor fotografie: Axis Communications|Popisek: AXIS - enkodéry
07 / 11 / 2014, 19:00

4.11.2014 / Základní funkcí enkodéru je převod a komprese analogového videa na IP datové toky, stejné jako vychází z IP kamery. Enkodér, ale umožňuje celou řadu dalších funkcí jako například detekci pohybu, I/O kontakty, podporu audia, ovládání PTZ kamer i inteligentní funkce jako počítání osob, čtení SPZ atd.
Zdroj: AXIS Communications

Enkodéry jsou velmi důležitou součástí portfolia Axis Communication. Proč? Velká část existujících bezpečnostních kamerových systémů je stále postavena na analogových kamerách, kvadrátorech, multiplexorech a maticových systémech. Majitelé těchto systémů mají často zájem o přechod na IP technologii, ale zajímá je, co se stane s jejich investicí do analogových kamer. Axis Communication nabízí široký výběr produktů pro snadné překlopení analogových systémů všech velikostí na IP.

Pokročilé a důležité funkcionality/“Ochytřete“ kamerový systém

Základní funkcí enkodéru je pochopitelně převod a komprese analogového videa na IP datové toky, stejné jako vychází z IP kamery. Enkodér, ale umožňuje celou řadu dalších funkcí jako například detekci pohybu, I/O kontakty, podporu audia, ovládání PTZ kamer (AXIS M a P line) i inteligentní funkce jako počítání osob, čtení SPZ atd. (AXIS Q line). Pokud se jedná o kvalitu obrazu, tak analogový PAL signál je převeden na datový tok MJPEG nebo H.264 v maximálním rozlišení 720x576 bodů a v plném snímkování 25 fps. Všechny AXIS enkodéry umožňují maximální rozlišení v plném snímkování na všech kanálech.

Potřebujete 1, 4, 16, 18 nebo 84 kanálů?

Nejobvyklejším enkodérem je samostatně stojící verze s jedním nebo čtyřmi kanály. Nejčastěji se tyto enkodéry používají v blízkosti kamer, typicky v situaci kdy je několik kamer umístěno na vzdáleném objektu. Rovněž, lze použít jednokanálové převodníky v kombinaci se speciálními analogovými kamerami, které neexistují přímo v IP provedení. Například kamery do výbušných prostředí s certifikací ATEX, kamery s velkoformátovými čipy apod.

AXIS M7016
16 kanálové samostatně stojící enkodéry představují ideální náhradu za zastaralé nebo nefunkční analogové matice nebo DVR. Stačí pouze přepojit stávající koaxiální kabely, připojit síť a rázem máme k dispozici 16 IP video kanálů. Axis má ve svém portfoliu tyto enkodéry v základní výbavě AXIS M7016 a v pokročilé výbavě AXIS P7216 (I/O kontakty, obousměrné audio, SFP slot)

Velké centralizované systémy

Pro tyto systémy jsou typické rackové instalace rozsáhlých maticových systému a velkého množství digitálních rekordérů (DVR). Axis nabízí dvě racková řešení ve velikosti 1U nebo 5U pro maximální množství 18 nebo 84 kanálů. Obě řešení jsou škálovatelná pomocí blade modulů se 4 nebo 6 kanály. Blade moduly je možno libovolně kombinovat a uživatel tak získá takový počet kanálů a funkcionality, které skutečně potřebuje. Za zmínku dále stojí blade modul AXIS Q7436, který zvládá až 50 snímků za vteřinu na kanál a je tak vhodný pro použití u kamer snímajících rychle se pohybující se objekty.

AXIS-Q7436
Je zřejmé, že rackové řešení pro 84 kanálů (AXIS Q7920) musí nabízet vysokou robustnost a flexibilitu. Blade moduly je možné instalovat a měnit za provozu, napájení skříně je zajištěno dvěma nezávislými zdroji a pro připojení do sítě jsou k dispozici 4 Gigabitové sloty a čtyři sloty SFP například pro možnost připojení optických kabelů.

AXIS Q7920

Ochrana investice

Video enkodéry jsou cennou příležitostí projednoduchou migraci analogových CCTV systémů na IP. Mimořádný význam mají především u rozsáhlých systémů, kde analogové kamery představovaly velkou investici, o kterou majitelé nechtějí jen tak přijít. Díky enkodérům získá videodohledový systém navíc přidanou hodnotu v podobě mnoha užitečných a chytrých funkcí. Zároveň je možné rozšířit systém o další IP kamery s vysokým rozlišením, progresivním skenováním a dalšími výhodami, které přináší pouze řešení založená na síťovém videodohledu.

Více užitečných tipů se můžete dozvědět během Encoder Training, kde se se naučíte pracovat s enkodéry, které propojují analogový systém s digitální sítí. Praktické školení je rozděleno na dvě části, kde se nejprve naučíte nastavování sítě a poté se budete zabývat aspekty konfigurace analogové kamery, aby jste dokázali řešit jakékoliv úskalí nebo obtíže.

Zdroj: //www.axis.com/

Další informace vám poskytnou: 
Richard Malíř, Sales Engineer Central Eastern Europe, Axis Communications
richard.malir@axis.com

Psali jsme také:

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Kopulové PTZ HDTV kamery Axis v nerezu a s dusíkem

Full HD kamera Axis P5415-E

Tagy článku