Evropský parlament schválil návrh kontroverzní směrnice o zbraních, proti němuž Česká republika bojovala

Evropský parlament schválil návrh kontroverzní směrnice o zbraních, proti němuž Česká republika bojovala
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: zbraně
14 / 03 / 2017, 13:30

Evropský parlament většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. O pozměňovacích návrzích, předložených europoslankyní Ditou Charanzovou jménem liberálů, se ani nehlasovalo.

Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

Podle českých politiků je směrnice nepovedená, protože zkomplikuje život sportovním střelcům a majitelům legálně držených zbraní obecně.

„Nová směrnice je jako celek velmi nepovedená a způsobí zejména státním orgánům nemalé potíže při jejich uplatňování. V nastalé situaci se chceme pokusit dosáhnout alespoň toho, aby její negativní dopady byly co nejmenší. Dopad na legální držitele zbraní bude velice výrazný. Navíc se nedomníváme, že zabrání teroristickým útokům-ty nejsou prováděny legálními zbraněmi,” kritizoval například směrnici europoslanec Jiří Pospíšil (nestr.).

Čtěte také: Válka s Evropskou komisí o držení zbraní je zřejmě prohraná. Kvůli lžím a manipulaci s fakty

Směrnice zakazuje držení a nabývání některých typů zbraní-samonabíjecích, vzniklých přeměnou z automatických, dlouhých zbraní v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 10 ran, pistole v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 20 ran či dlouhé zbraně se sklopnou pažbou o celkové délce do 60 cm.

Členské státy se mohou rozhodnout, že se tento zákaz nebude vztahovat na stávající legální držitele těchto zbraní. V Česku se jedná o tisíce legálně držených zbraní.

 

psali jsme:

Další absurdní směrnice EU: Vzduchovky se budou povinně hlásit na policii

 

 Zdroj: ČTK, Novinky.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.