Erdogan bude společně s Trumpem úzce spolupracovat na poražení IS v Sýrii. Domluvili se po telefonu

Erdogan bude společně s Trumpem úzce spolupracovat na poražení IS v Sýrii. Domluvili se po telefonu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
08 / 02 / 2017, 11:00

Deník Independent informoval, že to vyplynulo z telefonického jednání obou státníků v úterý.

Z nočního telefonátu mezi prezidenty Recepem Erdoganem a Donaldem Trumpem je podle Independent jasné, že oba politikové chtějí užší koordinaci vzájemných kroků, které se týkají Sýrie. V prvé řadě budou spolupracovat na převzetí strategicky důležitých měst Al-Báb a Rakky, jedné z bašt IS ade facto hlavního města IS.

Trump v telefonu zmínil plán na utvoření bezpečnostních zón pro civilisty, kteří v důsledku války budou nuceni opustit své domovy. Naopak Erdogan měl podle Independent požadovat zastavení americké podpory Kurdům bojujících proti IS na severu Sýrie. Zvlášť měl na mysli kurdské milice YPG, které turecký prezident považuje za teroristickou organizaci.

Nový šéf CIA Mike Pompeo by měl navštívit ještě tento týden Turecko, kde by měl hovořit o problematice Kurdů, ,,pučistovi" Fethullahovi Gülenovi a celkové situaci v Sýrii.

Trump má také vlastní plány, jak porazit IS. Zadal úkol vojenským špičkám, aby do 30 dnů vymysleli plán na úplné poražení IS. Podle deníku Independent Trump také zrušil již existující plán ještě z doby Obamovy administrativy, jak vytlačit IS z jeho hlavního města Rakky. Trumpova vláda také načrtne vlastní podrobný plán, jak postupovat ve vleklém konfliktu, na jehož konci má být úspěšná likvidace IS.  Trump po svém zvolení prohlásil, že chce IS porazit pokud možno co nejrychleji.

 

psali jsme:

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.