Erdogan: Nestáhnou-li se Kurdové na severu Sýrie, Ankara zaútočí

Erdogan: Nestáhnou-li se Kurdové na severu Sýrie, Ankara zaútočí
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Recep Erdogan
14 / 01 / 2018, 07:30

Pokud se kurdská milice YPG v severosyrské oblasti Afrín do týdne nestáhne, Turecko tyto oddíly rozdrtí, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura Reuters. Podle kurdských milic ostřelovaly dnes Afrín turecké síly granáty, ale nikdo nebyl raněn.

Turecká armáda zřídila pozorovací stanoviště v severosyrské provincii Idlib, kde syrská armáda bojuje proti povstalcům tři měsíce. Podle Ankary je to postup dohodnutý s Ruskem a Íránem na konferenci o Sýrii v Astaně. Kritici ale soudí, že se jednalo o krok zaměřený proti syrským Kurdům. Pozorovací stanoviště Ankara zřídila poblíž linie, která rozděluje území pod kontrolou arabských povstalců a oblastí Afrín, již ovládají Kurdové, napsala agentura Reuters.

"Jestliže se teroristé (kurdská milice YPG) v Afrínu nevzdají, rozdrtíme je," řekl Erdogan na sjezdu své domovské vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) ve východotureckém městě Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) Elazig.

Mluvčí kurdské milice YPG agentuře Reuters řekl, že turecké síly dnes z oblastí pozorovacích stanovišť ostřelovaly granáty několik kurdských vesnic v Afrínu. Nikdo nebyl raněn. Kurdská strana ostřelování neopětovala.

Podle tureckého prezidenta se Strana demokratické unie (PYD), která hájí zájmy syrských Kurdů, a její milice YPG snaží vybudovat v severní Sýrii "teroristický koridor" a dosáhnout břehů Středozemního moře, tedy propojit Afrín s oblastmi, jež Kurdové ovládají na severovýchodě Sýrie.

Podobně se Erdogan vyjádřil k situaci ve městě Manbidž, které leží západně od Eufratu. Ankara opakovaně kurdské bojovníky vyzvala, aby se z něj stáhli na východ od Eufratu. "Pokud ve městě Manbidž (kurdská milice YPG) nedodrží slib, vezmeme věc do vlastních rukou až do té doby, než na místě nezbude jediný terorista. Do týdne uvidí, čeho jsme schopni," uvedl Ergogan.

Milice YPG se podílely na boji proti islámským radikálům, ale Turecko je považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým skupinám. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.