Erdogan obvinil z vraždy ruského velvyslance Gülenovo hnutí

Erdogan obvinil z vraždy ruského velvyslance Gülenovo hnutí
22 / 12 / 2016, 10:15

Za pondělní vraždou ruského velvyslance v Ankaře stojí podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Gülenovo hnutí, které turecká vláda dlouhodobě viní z pokusu ji svrhnout. V souvislosti s atentátem už bylo zadrženo kolem 11 osob, včetně členů útočníkovy rodiny.

Ankara (ČTK) - Turecký deník Hürriyet také napsal, že velvyslancův vrah v posledním půlroce pracoval jako ochranka na několika akcích s účastí Erdogana.

K vraždě velvyslance Andreje Karlova na výstavě v ankarské galerii se přitom už přihlásila teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Prohlášení této islamistické aliance, k níž patří i Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra, odnož Al-Káidy), otiskl egyptský deník.

 "Není důvod skrývat, že byl členem organizace FETÖ. Všechny jeho vazby, od místa, kde byl vzdělán, i další vztahy, ukazují na FETÖ," prohlásil Erdogan. Zkratkou FETÖ označuje turecký režim skupinu, která podle vlády buduje "paralelní stát" a v jejímž čele podle vlády stojí islámský duchovní Fethullah Gülen.

Gülen, který žije v USA a kterého Ankara viní i z červencového pokusu o puč v Turecku, přitom vraždu ruského velvyslance i pokus o převrat odsoudil. Gülen, který býval kdysi Erdoganovým spojencem, má v Turecku miliony příznivců a jeho hnutí provozuje nadace a školy v řadě zemí světa.

Turecká vláda Gülenovy i jen domnělé stoupence dlouhodobě pronásleduje a od července tažení proti nim ještě zintenzivnila. Někteří se domnívají, že pokus o puč mohl zinscenovat Erdogan, aby ospravedlnil pronásledování svých kritiků.

Z vazeb na Gülenovo hnutí obvinil Mevlüta Merta Altintaşe, který v pondělí večer zastřelil ruského velvyslance, i turecký novinář listu Hürriyet Abdülkadir Selvi. Ten také ve svém článku napsal, že Altintaş se v posledním půlroce podílel na ochraně osmi akcí s účastí prezidenta Erdogana v Ankaře. "Pracoval v týmu, který zajišťoval bezpečnost vedle prezidentových strážců. Chraň Bůh, vždyť mohl také zaútočit tam," napsal novinář.

Žurnalista ale nevysvětlil, proč policejní důstojník Altintaş nebyl postaven mimo službu, když byl už dávno policií evidován jako někdo, kdo má vazby na Gülenovo hnutí. Po červencovém puči režim provádí rozsáhlé čistky, během nichž bylo vyhozeno z práce či suspendováno z funkcí přes 100.000 lidí, včetně policistů, soudců či učitelů.

Altintaş se podle tureckého tisku narodil 24. června 1994 v provincii Aydin na jihozápadě Turecka. Po studiu policejní akademie pracoval dva a půl roku u pořádkové policie v Ankaře. Turecká média přinesla také komentář jeho učitele ze střední školy. "Byl to veselý a dobrý žák. Nikomu neubližoval a nedělal problémy," řekl listu Hürriyet učitel, který chtěl zůstat v anonymitě.

Turečtí vyšetřovatelé prověřují, z jakého důvodu nebyl střílející policista zadržen živý. O výhradách prokurátorů informovala tisková agentura Anadolu. Turecké  speciální jednotky teď musí vysvětlovat, proč při akci v galerii policistu Altintaşe pouze nepostřelila. Zdroj: independent.co.uk

Podle dosud provedeného šetření útočník neustále křičel "Nikdy mě živého nedostanete!", policisté mu stříleli na nohy, ale ten pokračoval v palbě i zraněný. Prezident Erdogan však obhajuje jednání speciálního komanda a upozornil na předchozí protiteroristickou akci v Besiktasu, kde se policisté snažili atentátníka nezabít, ale ten v poslední chvíli odpálil sebevražednou vestu, kterou měl na sobě. 

 

Tagy článku