Erdogan opět zaútočil proti EU a obvinil ji z podpory teroristů

Erdogan opět zaútočil proti EU a obvinil ji z podpory teroristů
11 / 05 / 2016, 10:45

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera opět obvinil evropské státy z poskytování útočiště politickým křídlům teroristických organizací působících v Turecku.

Ankara (ČTK)- Zároveň označil za černý humor výhrady Evropské unie k zaváděným protiteroristickým zákonům v Turecku, které i podle nevládních organizací porušují lidská práva. V projevu v metropoli Ankaře Erdogan zároveň vyjádřil naději, že EU zavede bezvízový styk s Tureckem nejpozději do října.

"Čekáme především, že země EU upraví svoje zákony, které podporují terorismus," řekl Erdogan v narážce na politické zastoupení organizací hájících zájmy kurdské menšiny v Turecku. "Evropské země i nadále zůstávají bezpečnými útočišti pro politická křídla teroristických skupin. To, že EU kritizuje naši zemi ohledně definice terorismu, je proto černý humor," dodal.

Dokáže někdo konečně praštit do stolu a říct DOST?!

Podle agentury Reuters Erdogan stále nemůže přenést přes srdce březnovou přítomnost demonstrujících sympatizantů separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) poblíž místa summitu EU a Turecka v Bruselu. Tehdy řekl, že EU tam ukázala svou "dvojakost". S PKK, kterou i EU a USA označují za teroristickou organizaci, je Ankara v posledním roce opět v ozbrojeném konfliktu.

Merkelová a EU má problém. "Osmanský paša" Erdogan se vymknul kontrole

Vodou na Erdoganův "mlýn" byl pak případ islamisty, kterého Turecko vydalo do Belgie a kterého belgické úřady pak propustily. Erdogan unii označil pak za příliš měkkou a neschopnou, když se ukázalo, že muž se podílel na letošních sebevražedných útocích v Bruselu.

Minulý týden po nečekaném oznámení premiéra Ahmeta Davutoglua, že opouští svou funkci, Erdogan prohlásil, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění. Zmírnění těchto zákonů je ale součástí sedmi desítek požadavků EU, jež musí Ankara splnit, pokud chce bezvízového styku a obnovení rozhovorů o vstupu do EU dosáhnout.

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc v řádu miliard eur ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

Turecký „paša“ Erdogan drží Evropu za koule a my mu za to tleskáme

Erdogan, který v pondělí vyjádřil naději, že bezvízový styk, o který usiluje Turecko ve vztahu k Evropské unii, urychlí vstupní proces Turecka do unie, dnes zkritizoval Brusel, že ze slíbených peněz Ankara zatím nic moc nedostala.

Proč Turecko vraždí Kurdy? Protože jsou to teroristé, tvrdí turecký premiér

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.