Erdogan plní své výhrůžky: pouští tisíce migrantů do Evropy

Erdogan plní své výhrůžky: pouští tisíce migrantů do Evropy
29 / 02 / 2020, 14:30

To, co mnozí považovali pouze za součást vydíracího potenciálu tureckého prezidenta Recepa Erdogana, se nyní zhmotnilo v realitu. Turecký prezident prohlásil, že jím vedená země nemůže zvládnout nápor další vlny uprchlíků, a proto jim otevře cestu do Evropy.

Turecko otevírá hranici uprchlíkům do Evropy, protože již dále nemůže čelit další jejich vlně, zazněl jasný vzkaz prezidenta Recepa Erdogana. Turecko přijalo již zhruba 3,5 milionů syrských uprchlíků a Ankara hrozila již několikrát v minulosti, že jim otevře ,,bránu" do Evropy. ,,Co jsme včera udělali? Otevřeli jsme dveře (uprchlíkům)," řekl Erdogan v tureckém parlamentu.

Erdogan prohlásil, že hranice překročilo necelých 20 000 uprchlíků a v sobotu může dosáhnout celkové číslo až 30 000 lidí. To je ovšem podle řecké vlády i zpravodajských agentur značně nadsazený údaj. Problém hromadného odlivu uprchlíků z tureckého terotoria řeší právě Řecko, která chce jejich masovému náporu za každou cenu bránit, a rovněž Bulharsko. Obě země proto posilují své hranice.

Otevření hranic uprchlíkům dokořán přichází v době napjatých syrsko-tureckých vztahů kvůli invazi Turecka do severní Sýrie minulý rok, a ochlazení vztahů země půlměsíce s Evropskou unií a NATO. Napětí je patrné hlavně v severozápadní provincii Idlib, kde syrská armáda provedla vzdušné útoky na turecké pozice a zabila při tom 33 vojáků.

Nicméně řecká vláda nebere otevření tureckých hranic uprchlíkům jako odvetu za události v Idlibu, ale deklaraci Ankary, že nebude bránit uprchlíkům v překračování hranic. Pokud by došlo k masové migraci uprchlíků do Evropy, mohlo by to znamenat další vlnu migrační krize, navíc spojenou s nebezpečím, které představuje aktuálně koronavirus.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.